Döner Kebap çeşitlerine bir yenisi daha eklendi: kaşar peyniri döneri

Döner çeşitlerine bire bir yenisi henüz eklendi: kaşar peyniri döneri

İZMİR Iye Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peynirinden oluşan döner kebap yaptı. Lansman günleri çerçevesinde planlı etkinlikte vatandaşlar, kaşar peyniri peynirinden yapılan dönere yavaş bağlam gösterdi.

Iye Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, deri ve tavuk dönerin hesabına tıpkı ilki gerçekleştirerek ağız ağıza kaşar peynirinden oluşan döner sermaye yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peynirini döner tezgahında gören yurttaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Son Teşrin tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri çerçevesinde takılan kaşar peyniri döner sermaye, vatandaşlardan kısık rabıt gördü. Kaşar döneri işitmek isteyen vatandaşlar, döner kebap tezgahı uğrunda derya oluşturdu. Ünlü Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar peyniri döneri beğendiklerini ve tadının değişik olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına lanse etmek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk defa düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleriyle ait ön lansman programında mütekellim Dernekler Federasyonu Başkanı Gösterişli Demir, “Biz İzmir’de 30 derneğimiz ile alay malay bire bir değişmeyen aldık. İzmir’de ilk kez düzenleyeceğimiz Veli Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleriyle ait ayrımsız program hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan tanıtım günleri amacıyla tıpkı civar muarefe namına bu programı düzenlemek istedik. Perşembe haset bizim Kültürpark Fuar Alanında dört aktarılma bitmeme edecek olan bir etkinliğimiz olacak. Bu program içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve folklor ekibimiz ile birlikte, bu kararları alıp hemşerilerimize arz ongun şekilde aktiflik yapmak istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına öncelemek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar peyniri döneri ilk kez İzmir’de yapıldı

kaşar peyniri dönerini ilk defa İzmir’de yaptıklarını söyleyen Çıpa, şöyle bitmeme etti: “Burada 50 ila 100 kilo arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de aynı ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, ten dönerimiz var sebep kaşar peyniri dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların daha ilavesi ve devasa kaşar peyniri döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar dönerini yiyebilir. Yöremize ilgilendiren ürünler ve sanatçılarımız dahi etkinliğimizde bizlerle alay malay olacak. Cümle halkımızı orada sarmak istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı sağlık.”

Share: