Dünya’da eskimemiş fay otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

Dünya’da eskimemiş fay otama yöntemi ilk kez Siirt’te gerçekleşti

SİİRT Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde trafik kazası sonucu sağ üst ekstremitede fay tayin edilen kedi, ilk defa makbul tutuşturucu lif ve umum aleti sistemi ile otama edilerek sağlığına kavuştu.

Dünyada ve Türkiye’de ilk defa bu sistemin Siirt’te uygulanmasının çalım verici olduğunu belirten Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı akademisyen Dr. Uca Gülaydın, tutuşturucu tel ve umum aleti sisteminin kırık tedavisinde şok ayrımsız açılım getirdiğini ve hayvanların hayata tutunmasını sağlayacağını dile getirdi.

Dr. Gülaydın, “Tıpkısı kedimiz trafik kazası sonucu kliniğimize getirildi. Klinik ve radyolojik istikşaf sonucunda sağ ense ekstremitede fay belirleme ettik. Operasyona almaya karar verdik. Bu noktada işi ilginç kılan canip ise; üzerinde 1,5 almanak çalışmamızın olduğu Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji akademisyen Dr. Emre Karadeniz’in 11 yılık çalışmaları sonucunda tasarlanan, patenti alınan EFECE sistemini ilk defa Siirt Üniversitesi’nde kullanmamız oldu. Proje Yürütücülüğünü benim yapmış olduğum proje ekibinde başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve Arş. Gör. Öz Saygı Yıldırım’dan oluşan proje ekibimiz ile 1,5 almanak çalışmaların ardından şu anda bu sistemi Dünya’da ve Türkiye’de önce uygulayan Siirt Üniversitesi Baytar Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı kendisine heyecanlıyız.

Kırık tedavisi açısından gayet dayanıklı ve kıytırık uygulanabilen benzeri bütün olduğunu nâkil Gülaydın, “Bundan ahir süreçte hastamızı klinik ve radyolojik taharri ile strateji ederek ayrıntılı veriler elde etmeye çalışacağız. Dr. Karadeniz hocamız tarafından biyomekanik çalışmaları yapılan bu cümle, gerek Türkiye’yi temsilen sıkıntılı dışında uluslararası inovasyon fuarlarında, ister Türkiye’de düzenlenen uluslararası inovasyon fuarlarında birçok ihsan kazanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

EFECE tutucuları, EFECE teli ve EFECE el aletlerinden oluşan bu sistemi ilk defa kedilerde uyguladıklarını kaydeden Dr. Gülaydın, “Dünya’da ve Türkiye’de yapılan ortopedik çalışmalara kullanılmamış aynı bakış açısı kazandıracağımızı düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de ve Dünya’da daha on paralık yeni bu sistemin Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde eski olması bizim için kurum vericidir. Bunun amacıyla başta Rektörümüz Prof. Dr. Nihat Şındak, Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sulh Akgül ve yürütmüş olduğumuz projede bizi hiçbir konuda serbest bırakmayan, geliştirmiş olduğu sistemi kullanmamıza olanak sağlayıcı, EFECE sisteminin tasarlayıcısı Dr. Öğretim Üyesi Emre Karadeniz hocamıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Share: