Duygu nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Duygu nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Faaliyetler şansını kaybettiği söylendi, yapılan muvaffakiyetli operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Esrar, kalbinin aort kapakçığının yapısal kendisine bozulması ve ruh yetmezliği nedeniyle ailesi vasıtasıyla Koşuyolu Efdal İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin çok vurgun kasıldığı amacıyla ameliyatın bilcümle dünyada yüzde 90’nın üzerinde ölüm riski barındırdığı öğrenilirken Duygu ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı muvaffakiyetli operasyonla Edanur’a varlık boyu sağlıkla kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın peşi sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Maden’ın ailesi, kızlarının duygu rahatsızlığı zımnında başvurduğu 2 hastaneden kızlarının ameliyat şansını kaybettiğini ve önsezi nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun konusunda aile, Koşuyolu Efdal İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesi’ne birlikte başvurdu. Düzenlenen tetkikler sonucu, Edanur’un ihtisas pompa fonksiyonunun yüzde 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu fakat duygu cılız kasıldığı için ameliyatı eksiksiz dünyada yüzde 90’nın üstünde ölüm riski olduğu öğrenildi. Bunun üstüne kolları sıvayan His ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan kalburüstü operasyonla, kalp kası hücrelerini çokça aktif koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü genişleterek Edanur’un varlık boyu sağlıkla kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Gizler, ameliyatın arkası sıra birinci günde annesine kavuştu. Ameliyatın peşi sıra 7 gününde ise zinde tıpkı şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Parçalanmamış dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üstünde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Laf hakkında mütekellim Önsezi ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel namına bozulmuştu. Kırıcı yetmezlik mevcuttu. amma velakin kalbin pompa fonksiyonu ileri derecede azalmış. Ihtisas sadece yüzde 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Fakat kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı üzere kasılma gücü azaldığı amacıyla kamu dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ölüm riski barındırmaktadır. Bizden geçmiş 2 model, ameliyat şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani his nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi amacıyla ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi detaylı olarak değerlendirdik. Ameliyata almaya karar verdik. Bu süreçte ameliyatta kalp kasını, miyokardı, haddinden fazla faal ayrımsız şekilde koruduk. Aort kökünü de genişleterek, aort cerrahisinde tıpkısı ömrü refahlı kullanabileceği tıpkısı aort kapakçığı yerleştirdik. Bu liyakatli süreç arkası sıra dördüncü saatte solunum cihazından ayrıldı. Birinci aktarılma annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının haddinden fazla ongun çalıştığı, his inkıbaz gücü operasyon öncesine bakarak iki bitirme arttığını tespit ettik. Öyle Edanur üzere haddinden fazla yüksek riskli his hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çokça tecrübeli merkezlerde deneyimli ağyar tarafından yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur elan şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı”

Duygu ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur daha şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı. Onun meslek başarısı, ati başarısı bizim için çokça eke. Şu anda temas öz uğrunda gözüküyor. Kontrollerimiz dahi gayet bol ve kalbin büzülme gücü birlikte 2 kat büyüklüğünde arttı. bundan sonra onu çok sevinçli, mıhlı aynı gelecek bekliyor. Tabiatıyla bu model hastalıkların tanınması üzere öncelikle kontroller çok muhteşem. Şikayete bağlı kesin önceki 1 yaşta çocuk ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, çabuk yorulma, döş ağrısı kadar şikayetlerde birlikte tehirsiz ihmal edilmeden banko bir uzmana yorumlamak gerekiyor. Bu eşkâl riskli karambol his ameliyatları deneyimli ellerde çok başarıyla yapılıyor. Alçalma etmesinler. Bizlerin amacı doğrusu onları esenlikle topluma vermek ve yüzlerini güldürmek” diyerek konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı çokça istiyorum”

Ameliyatının kalburüstü bire bir şekilde geçtiğini söyleyen 12 yaşında ki Edanur Gizler, “Ameliyatım çokça iyicene geçti. Buradaki etibba hepsi bana haddinden fazla iyi baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak hiçbir şey yoktu. Hayallerim okumak, hekim olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı haddinden fazla özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı çok istiyorum. Kendime geldim. Doktorları çokça seviyorum. Onlar beni çokça sevindirdiler, beni iyileştirdiler, çok mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: