Edip Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı zımnında ahiret yolculuğu tehditleri alıyordu

Hint asıllı İngiliz edip Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı tıpkısı etkinlik sırasında müşavere yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi vasıtasıyla yapılan açıklamada, bıçaklı ayrımsız eş vasıtasıyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı enformasyon sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan kestirmece 1 saat sonradan düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, esenlik durumuyla ilişkin incelik paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli tıpkısı gökçe yazın ödülü olan Booker ödülüne eş yazar Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri ünlü kitabı dine hakaret içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, gerçeküstücü, mevki-çağdaş kendisine nitelendirilen romanı nedeniyle ahiret yolculuğu tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 yıl sonra İran’ın merhum dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi için 3 milyon dolar bağiş koymuştu. Daha sonraları nısıf resmi bire bir İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar elan eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan doğumlu edip Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile nam kazanmış ve kitabı çabucak Bir Krallık’ta 1 milyonun üzerinde satmıştı. Ancak Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene süresince saklanarak varagelmek zorunda kalmıştı.Share: