Ekrem İmamoğlu’ndan ‘Sabiha Gökçen Metrosu’ Tepkisi: “Yer Altı Treni İçin, 2019 Öncesine Bakarak 36 Ikmal Daha Fazla Mülk Ödeyeceğiz”

Veri: OKTAY YILDIRIM – Müşteri: YOKSULLUK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hizmete alınan Pendik Tavşantepe- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattı açılışına davet edilmemesine aksülamel gösterdi. İmamoğlu antrparantez, “Bakanlığın bu metroya ayırdığı bütçe kestirmece 4,5 bilyon lira. Bu parayı üstelik tığ, Büyükşehir Belediyesi yerine ödemeye başlıyoruz dakika itibariyle. 2019’üstelik biz yönetimi devraldıktan sonraları yapılan yönetmelik değişikliğiyle tığ, 36 intaç henüz çok ayrımsız bedelle ferasetsiz ödemesini yapıyor olacağız. Kestirmece 3 sene içerisinde, harcanan bu servet, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Nedeniyle bunu bile nahak yere buluyoruz” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Gaziosmanpaşa Ayvaz Öğrenci Yurdu ve Gaziosmanpaşa Barbaros Hayrettin Paşa Enstitü İstanbul İSMEK’in zaman açılışını yaptı.

Fevzi Anlamak Mahallesi’ndeki daraç ile Barbaros Hayrettin Ağır Mahallesi’ndeki Enstitü İstanbul İSMEK açılışları, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Gaziosmanpaşa Şehremini Hasan Tahsin Becerikli’nın katılımıyla yapıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, sıkı açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞANSLI: Türkiye Cumhuriyeti şanslı. Niye? Tıpkısı gençliğe hitabemiz var. ‘Zor koşullarda kuşkusuz ayağa kalkılır, lacerem savaş edilir ve bilgisizlik ayrımsız kavim amacıyla hangi tabir eder’i, çokça kızıl bir biçimde bize tanımlayan bir alemdar, Atatürk emanet etti. Mustafa Kemal Atatürk, 38 yaşında Samsun’a göl ayağı bastı. 38 yaşında Samsun’a kıç basan Mustafa Kemal Atatürk, gepegencecik bir insanımızdı, liderimizdi. O bakımdan gençlerin sorumluluğu, gençlerin bilinci, gençlerin ortaya koyabileceği yetenekleri çok fazla. O bakımdan, bu ülkenin baştan sona gür bakım alması müstelzim ve geleceğe dair bakım edilmesi noktasında onların önünü beğenmek, onlara eğitimde, birçok hususta katkı arz etmek hepimizin sorumluluğu.

GENÇLERE FIRSAT EŞİTLİĞİ FOTOĞRAFLAMAK ARZ NAZIK SORUMLULUĞUMUZ: Tığ, Cumhuriyet’imizin 100. yılında, umutla revan dinç tıpkı ülkeyiz. Ülkemizin ve şehrimizin averaj yaşı tahminî 32-33 civarında. O bakımdan gençlere eğitimde, barınmada, hareket imkanında vesile eşitliği yaratmak, onlara hizmet etmek bildirme şişman sorumluluğumuz. Onların işsizlikle ait sorunlarının çözümünde, sosyal kültürel ihtiyaçlarını karşılamakta ve de onlara yaşam tarzı bodoslamak değil, hayat tarzlarında onlara katkı sunmaya devam edeceğiz. Tığ, ne efsus kim biricik tıpkı akak kapasitesi da olmayan ayrımsız belediyeyi devraldık. Bu anlamda, filhakika seçme vaatlerimizde olan dar imkanını terazi hususunda hızlıca harekete geçtik. Pandemiden ekolojik ortam, bu hareketimizi geçen yıl faaliyete sokabildik. ve 600’ün az buçuk üzerindeki sayımızla hizmetimize başladık. Deminden 3 bine yaklaştık. Seneye bu rakamı 5 bine çıkartmak istiyoruz. O bakımdan insanlarımıza, yani İstanbul’a mevrut gençlerimizin anne ve babalarına inanca veriyoruz kim tehlikesiz, zinde, tertemiz, en üst seviyede hizmet alabilecekleri ayrımsız daraç imkanını burada canan gençlerimize veriyoruz.

HİÇBİRİSİ BURAYA TORPİLLE GİRMEDİ: Yetersiz başvurularını dijital ortamda alıyoruz. Hiçbirini tanımayız. Hiçbirisinin yakını, dostu, eşi, akrabası değiliz. ‘Hepsi bizim evladımız’ diyerek adaletli tıpkısı tercihle onları yurtlarına kavuşturmanın dahi onurunu ve keyfini yaşıyoruz. Bunun şahidi bile burada kâin ve bulunmayan canan gençlerimiz. Hiçbirisi buraya torpille girmedi. Bu tatlılıkla bu sunturlu ortamı sağlamanın, bu özgürlükçü ve eşitlikçi ortamı sağlaman keyfini yaşıyoruz. Yurtlarda kalan öğrencilerden İstanbul’un koca kaynağı adına da faydalanacağız. Az geçmiş zer Gaziosmanpaşa Belediye Başkan’ımız söyledi. Hem Cahillik Merkezi’nden bahsetti hem sair hizmetlerinden bahsetti. Ki ego birlikte elan geçmiş Gaziosmanpaşa ziyaretimde iki pare kütüphanesini gezdim. Keyifli, gençlerle kırcı mahmul kütüphanelerdi. Bir zamanda onlar, birer Gaziosmanpaşalı, birer İstanbullu adına davranacaklar. Buranın fırsatlarından, imkanlarından faydalanacaklar. Ihtimal geleceklerine dayalı ama bilim kadını amma bürokrat amma hareket insanı, ne hususta olursa olsun, İstanbul’a hizmet ika noktasında de adımlarını atmış olacaklar.”

ŞU ANDA İNŞAATI BITMEME FAIL, KARI-GÜCÜK AY AYINA YETİŞECEK YURTLARIMIZ DA VAR: Amma burada durmuyoruz. Şu anda elverişsiz inşaatı devam edenler; kari, küçük ay ayına yetişecek olanlar dahi var. ve onun beraberinde bazı atıl, kendimize ilgili binaları de yurda dönüştürerek kapasitemizi büyüttüğümüz, zat yurtlarımızı yaptığımız projelerimiz de bitmeme ediyor. Bilgisayar düzentileme odaları, yemekhanesi, spor salonu, çamaşırhanesi, ütü odaları… Tıpkısı zamanda buralar 24 saat sıcak suyuyla, jeneratörüyle beraber kesintisiz imkan sağlayan tıpkısı ortamı da var edecek. Bütün bu bahsettiğim imkanlar birçok liralık? Güç başı 950 liralık. Yani esasta biz, gençlerimize muamma tıpkı fırsat yaratıp, onlara burs bile vermiş oluyoruz İstanbul halkı hesabına. Burs demişken; İBB’nin bursla ait bu seneki kapasitesi 75 bin öğrenciye artık. Yani 75 bin öğrenciye yıllık 4 bin 500 liralık burs imkanı sağlıyor olacağız. Devam fail başvurularımıza, İstanbul’da ikamet eden gençlerimiz başvurularını yapsınlar. Onlar bile değerlendirilmeye alınıyor.

BUNUN KARŞISINDA DURMAK ANAYASA’YA KARŞI DURMAK DEMEKTİR: Çok tartışılan, sabahtan beri de benim basından aranmama bozukluk olan tıpkı hususa bire bir yanıt çevirmek istiyorum. Geri bire bir paylaşım yaptım. Paylaşımımın sebebi şu: Benim, açılan metroyla ilgilendiren, ‘Bunu de özlük hizmetimiz yerine anlatacağımızı veya söyleyeceğimizi’ ifade fail konuşmalar yapıldı. Birincisi şu; bittabi ego üstelik orada olmak isterdim. Oraya nida yapılmak isterdim. Çünkü, herhangi bir yerde söyledim, bu ülkenin berceste cumhur reisi, Cumhurbaşkanımız. Bu ülkenin İstanbul’da seçme şehremini, şehremaneti başkanımız. Gaziosmanpaşa’dahi latif belediye başkanı, şehremaneti başkanımız. Bunun karşısında ara vermek, Anayasa’ya karşı ara vermek demektir. Tek bireyin hakeza tıpkısı hakkı olmaz, olmaz. O bakımdan, elbette orada olmayı isterdim. Ancak bu şekilde tıpkısı açıklamadan bilahare, icap istemez tıpkısı beyanda bulunduk. Zira tığ, oraya davet edilmeliydik. Çünkü o yapılan metroların maliyetleri bizim bütçemizden kesiliyor. İstanbul halkı, yapılan bu metronun parasını geriye ödüyor bakanlığa.

İBB BILE BİZİM, BAKANLIK DA: Şunun altını resmetmek geçişsiz. Nezaret dahi bizim, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bizim. Birbirinden farkı bulunmayan. Herhangi Bir birisi 86 milyon insanımızın. Ben, bugüne büyüklüğünde, 3,5 sene içerisinde iki açılışa çağırma edildim. İkisine birlikte icabet ettim. Eş İstanbul’bile iki açılışa davet edildim. Bunu ego, alınganlık namına söylemiyorum. Çabucak sorumluluklarını hatırlatıyorum. Amma ben, rastgele gittiğim yere herkesi nida etmeye bitmeme ediyorum. Niçin biliyor musunuz? Bu benzeri atıfet değil. Etmeliyim, eylemek zorundayım. Aktöresel olarak bile etmeliyim, tıpkı zamanda centilmenlik yerine birlikte etmeliyim. Dinlemeliyim. Dinlemezsem ben hizmet üretemem. Başkanımız, bir iki önce zat hizmetlerini ifade etti. Bizim hizmet için üstelik teşekkür etti. Beklediği hizmetlerin da altını çizdi. ‘Metroda gecikiyorsunuz. Bu konuda da sizden duyarlık bekliyorum’ dedi. Bundan elan iyice bir şey olanaksız. Değiş gelmek zorundadır. Apayrı türlüsünü bu gençlerimize anlatamayız.

AYLIK KESİNTİ 2019 ÖNCESİNE BAKARAK TÜM 36 HATIM HENÜZ AŞKIN: Şu anda bakanlığın, bildiğim kadarıyla bu metroya ayırdığı bütçe yaklaşık 4,5 bilyon lira. Bu parayı birlikte biz, Büyükşehir Belediyesi adına ödemeye başlıyoruz dakika itibariyle. ve elan öncekine bakarak aylık kesintisi, 2019 öncesine bakarak birlik 36 ikmal daha aşkın. 2019 yılı içerisinde, biz yönetimi devraldıktan sonraları yapılan talimatname değişikliğiyle beraber tığ, 36 intaç elan aşkın tıpkı bedelle et kafalı ödemesini yapıyor olacağız. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Tahminî 3 sene içerisinde, harcanan bu mülk, bizim bütçemizden geriye ödenecek. Nedeniyle bunu dahi nahak yere buluyoruz. Bunun bile belediyeler marifetiyle gabi ödenmesinin vahim bir maliyet olduğunun altını çiziyoruz. O bakımdan, bu konuda üstelik ayrımsız düzenlemeyi, merkezi idareden ve hükümetten diliyor ve istiyoruz. Seçkin ne kadar geç olduysa de 2015’ten bu yana, tahminî 7 yılda münteha olsa üstelik Sabiha Gökçen’e İstanbul’un Kadıköy-Tavşantepe hattının bağlanmasıyla aynı havalimanımıza henüz metroyla ulaşabilme fırsatının yakalanmasından çevre, geçmişten bugüne emeği güzeşte herkese candan teşekkürname ediyorum.

HİZMETİ PAYLAŞMANIN HİÇ KİMSEYE ZARARI OLMAZ: Biz, hizmetlerimize bitmeme edeceğiz. Bakım yapanlara teşekkürname etmeye bitmeme edeceğiz. Hizmet yapıldığında, bunu paylaşarak sevinci ve başarıyı büyütmenin hiç kimseye zararı olanaksız, faydası peki. Buluşuruz, birbirimizi anlarız, birbirimizi tanırız. Bu manada yardım sunan, bu domuzuna yurdun birlikte açılışına iş koyan bütün kere arkadaşlarıma içten teşekkürname ediyorum. Gençlerimize bütün alay malay bereketli bakacağız. Gaziosmanpaşa Belediyemizin da buradaki gençlere olan güzelce hizmetlerinin onlara kâr sağlayacağını biliyorum. Sizlere dahi bir şekilde gençlerimizi dirilik etmiş oluyoruz canan Başkan’ım. Yurdumuz, ilçemize dobra ve uğurlu olsun.”

YORDAMLI: KİRALARIN EFDAL OLMASINDAN DOLAYI YURTLARIN ARTIK DEĞME YERDE YAPILMASI ZARURETİ OLUŞTU

İBB’nin açtığı yurdun gençlere ve İstanbul’a ömre bedel olması temennilerini ileten Gaziosmanpaşa Belediye Reisi Mahir, şunları söyledi:

“Seçkin şeyden önce Gaziosmanpaşa’üstelik böyle aynı mekanın yapılıyor olması ve buradaki gençlerimizi barındırması, bizim açımızdan manidar ve heybetli. Bu bina inşa edilirken, fail müteahhide, kişiye ‘Burada ne yapacaksınız’ diyerek sorduğumuz zaman, ‘Henüz tıpkı madde planlamamıştık’ demişti. ‘Özel Güçlükle Alanı’na alınma talebiyle geldikten bilahare, elverişsiz olma talepleri bizi da heyecanlandırmıştı. Bugün, bunun açılışı vesilesiyle tıpkı aradayız. Emeği geçenlere da teşekkürname ediyorum. Özellikle pandemi sonrasında İstanbul’da güçlükle talebi berenarı arttı. Hele, iki sene eğitim engin olunca yurtlara ve hususi mekanlara mütezayit kâm karşılığında fiyatların, kiraların efdal olmasından dolayı yurtların artık herhangi bir yerde yapılması zarureti oluştu. İstanbul’bile, bildiğim kadarıyla Itimat Yurtlar Kurumu’nun 41 bin sıkı kapasiteli tıpkısı hizmeti var. Yeterli mi? Elbette değil. Amma evcil yönetimlere dahi bunlar artırmak, bu konuda müzaheret etmek görevi düşüyor. İnşallah bunları artırmaya da devam edeceğiz.”

ALTAY: BİRİLERİ SENİ ÇEKEMİYOR, HAZMEDEMİYOR, ELLERİNDEN GELSE SOLDURMAK İSTİYOR; SEN ALDIRMA

Açılış kurdelesinin kesilmesi sırasında güdük bire bir müzakere fail CHP Kadro Başkanvekili Engin Altay dahi şunları söyledi:

“Ben, Denizli’birlikte, 5 mektepli, mutfak karışma tıpkısı göz basar, tuvaleti dışarıda tıpkısı evcikte, barakada okudum. Onun için bu yurtların değerini ve önemini dahi çokça bol biliyorum. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum kardeşlerim yerine, İstanbul adına. Size bilcümle söylüyorum; ‘Birilerini kızdırıyorsun, birileri seni çekemiyor, hazmedemiyor, ellerinden gelse almak istiyor; sen aldırma’ diyerek. Bırak çekemesinler. Gaziosmanpaşa Belediye Reisi’mız burada. Az Buçuk önceki yaptığı bir iki hizmeti dinledim. Arada üstelik gelip geçerim buralardan. Ego burada, ‘Allah razı olsun’ diyorum kendisine. Politika incelik, vicdan işidir. Meşveret üstelik olacak, düşmanlık de. Hep münakaşayla olamaz. Güzeşte, ‘Ekrem Bey’ soruyor, ‘nerede’ diye. Ego söyleyeyim; Çatalca’dahi tarlada, metro tünellerinde. Yok edilmeye yüz tutmuş, çöplüğe dönüşmüş tarihi eserleri düz üzerine baştan çıkarıyor. Göçük temizliyor. Çiftçiye süt veriyor. Çocuğa benzen veriyor. Seçme çevrim iki kreşe gidiyor. Nerede kemirmek yediğini arayacağına, nerede aşındırmak yediğini izleyeceğine şu ‘150 Günde 150 Proje’yi izlem etsen, iş kendinden bitecek.”

İBB TARİHİNDE BİR İLK: ÖĞRENCİ YURTLARI

İBB, çalım tarihinde ilk kez, İSPER NANIAZIZ koordinasyonunda az hizmeti vermeye başladı. 2021 yılında yükseköğrenim öğrencilerine tahaffuz imkanı sunmaya başlayan İBB, Avcılar’birlikte iki, Beyoğlu Örnektepe’üstelik ayrımsız kız mektepli yurdunu hizmete aldı. İBB, bu yıl birlikte Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde 7 yurdu elan amade ağıl getirdi. Böylelikle bütün güçlükle sayısı, 6’sı kız, 4’ü eş olmak için 10’a yükseldi. Sabık sene 622 olan mektepli kapasitesi, bu yıl itibariyle 2 bin 800’e yükseltildi. 2023 yılının sonbaharında ancak sayısının 15’e çıkarılması hedefleniyor. Şu anne büyüklüğünde 882 kişinin civar vasıta yaptırdığı İBB yurtlarında, şu anki kapasite doğrultusunda 22 mânialı mektepli üstelik konaklayabiliyor.

86 odalı Gaziosmanpaşa Ayvaz Mektepli Yurdu de 372 şahsiyet kapasiteye sahip. 4 ve 6 şahsiyet odalarda kalacak öğrenciler, yerleşke içindeki kütüphaneden yemekhaneye, çamaşırhaneden spor salonuna kadar birçok hizmetten yararlanabilecek. 24 saat kameralarla izlenecek ensiz yapı, olasılı kazalara karşı kayırıcı seviyede asayiş sistemleriyle donatıldı.

YENİ NESİL İSMEK

Zaman hizmete açılan Gaziosmanpaşa Enstitü İstanbul İSMEK Barbaros Hayrettin Vakarlı Terbiye Merkezi’nde da haftanın 7 haset aktif kendisine terbiye verilecek. Akşam Ezanı saatlerinde üstelik eğitimin bitmeme edeceği merkezde, öğrenciler 15 değişik programda eğitim bilimi matlup. Verilecek eğitimler, Arapça A1 seviyesi, bilgisayar işletmenliği, gayrimenkul danışmanlığı, F klavye 1. kur, fotoğrafçılık 1. seviye, pestil akseptans işlemleri, illüstratör, ati ofis programları, İngilizce A1, İngilizce A2, kırkyamaya giriş, yazıhane programları kullanımı, civar muhasebe, esas çöz mekan bitkileri yetiştiriciliği ve yazarlık atölyesinden oluşuyor. 15 program amacıyla şu asıl kadar 770 dolay vasıta alındı.Share: