Elazığ’da 345 personelin katıldığı deprem ve hararet tatbikatı nefes kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı zelzele tatbikatında, binadan göle, çökme altından araçta sıkışmaya birçok alanda yatık kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Barış Gölü kenarında yer sarsıntısı ve cuşuhuruş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik zelzele ve coşkunluk tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, arama, istirdat çalışması yaptı. Peşi Sıra görüngü yerine irsal edilen UMKE ekipleri yaralıları enkaz altından çıkardı. Bu esnada çökmüş altında kalan vatandaşların bulunması amacıyla kokuya hassas güllabi taharri istirdat köpeği bölgede kontrol yaptı. Çatı içerisinde artan tıpkı vatandaş ise AFAD ekipleri marifetiyle halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan ayrımsız dirilik ise İl Güven Müdürlüğü balık adam ekipleri marifetiyle bulunduğu yerden kurtarılarak ilişik birimlere tasdik edildi. 345 personelin katıldığı deprem ve cuşuhuruş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe yer sarsıntısı facia tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Kıyamet tatbikat yılı yerine ilan edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde deprem tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman de Elazığ’üstelik bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlarımız bitmeme edecek. Değişik konu başlıkları altında yer sarsıntısı yahut ayrımsız afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi test etmiş olacağız. Bu çerçevede ülke düzeyinde, havza düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Rastgele hangi büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında son dönemde kaydedilen yer balaban depremlerden ayrımsız tanesini yaşamış vilayet adına bu tecrübeye halen faal bir şekilde sahip durumda. Fakat yine birlikte ülkemiz seçme soy afetlere maruz kalabilecek bir coğrafi özelliklere topluluk. O yüzden değme cins afete karşı yine yine bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe ayrımsız manevra gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde evcil imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan üstelik ait ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar bile kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.

Hareket ve ateş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın yanında Belediye Reisi Delimsirek Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Inanma Müdürü Ihtişam Yeğin, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Uğur Cihan, gurur müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: