Elazığ’da 345 personelin katıldığı zelzele ve yangın tatbikatı zaman kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı hareket tatbikatında, binadan göle, enkaz altından araçta sıkışmaya bir nice alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’de İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında hareket ve cuşuhuruş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik yer sarsıntısı ve cuşuhuruş tatbikatına mevrut AFAD ekipleri, taharri, istirdat çalışması yaptı. Ardından olay namına atıf edilen UMKE ekipleri yaralıları gerileme altından çıkardı. Bu esnada bozgun altında kalan vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duygun güllabi kontrol kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Yapı içerisinde küsurat ayrımsız yurttaş ise AFAD ekipleri eliyle halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan tıpkı sevimli ise İl Güven Müdürlüğü dalgıç ekipleri vasıtasıyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilgilendiren birimlere teyit edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve yangın tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’de AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe zelzele afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Facia manevra yılı olarak ilan edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin ayrı ayrı illeri ve bölgelerinde hareket tatbikatları gerçekleştirildi. Zaman dahi Elazığ’bile lehçe hareket tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında zelzele yahut tıpkı afetleri müteakiben kâin imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etmiş olacağız. Bu çerçevede toprak düzeyinde, toprak düzeyinde ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye mücahede gösteriyoruz. Gelişigüzel ne kadar Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen genişlik büyük depremlerden benzeri tanesini yaşamış vilayet olarak bu tecrübeye halen etken ayrımsız şekilde cemaat durumda. Ancak yine da ülkemiz her soy afetlere maruz kalabilecek ayrımsız coğrafi özelliklere sahip. O yüzden gelişigüzel tür afete alın esasen yine kâin yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe tıpkı tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerli imkanları aştığı için AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan bile ilişkin ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar üstelik yaklaşık 3 gündür burada sahadalar. Bilcümle ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Deprem ve cuşiş tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Belediye Reisi Mecnunca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, İl Güvenlik Müdürü Çap Yeğin, İl Bitirmiş Komutanı Albay Misyon Evren, gurur müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: