Elazığ’da 345 personelin katılımıyla deprem tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden gelen 345 personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Lehçe Dozaj Masabaşı ve Kayran Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Yetişek Bakanlığı Taharri Kurtarma Ekibi (MEB AKUB), Tamga Arsıulusal Arama Kurtarma ve Müzaheret Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Açıkgöz Komutanlığı, İl Itimat Müdürlüğü, 112 Müstacel Servis ve itfaiye aracı ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede olarak fahri görk aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye araçları, cankurtaran, kurtarma botu kadar farklı kabiliyette 58 açacak kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği biçim üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin ardından kriz altında artan ve anahtar içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Bir binada sâdır yangına müdahale ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda asayiş önlemi aldı ve evleri yoğun hasar gören vatandaşlar amacıyla çerge kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi mütemmim AFAD gönüllülerine vesika verildi.

Vali Ömer Toraman, tatbikata ilgilendiren yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıran Tatbikat Yılı” namına zar edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ayrımlı illerde farklı çapta sarsıntı tatbikatları gerçekleştirildiğini anlatım fail Toraman, şunları kaydetti:

“Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız bitmeme edecek. Ayrı Ayrı konu başlıkları altında değişik çapta tatbikatlarla, sarsıntı yahut benzeri afetleri müteakiben mevcut imkan ve kabiliyetlerimizi test ika imkanı buluyoruz. Bu çerçevede mülk, havza ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye hız gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen arz büyük depremlerden tıpkısı tanesini yaşamış benzeri il yerine bu tecrübeye halen enerjik bire bir şekilde topluluk bulunuyor. Ancak ülkemiz rastgele nev afetlere maruz kalabilen tıpkısı coğrafya özelliklerine erbap. O yüzden gelişigüzel nev afete cebin yeniden esasen bulunan yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Vali Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Programa, Elazığ Belediye Başkanı Delice Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Cahit Çelik, İl Güvenlik Müdürü Büyüklük Baskın, İl Güllabi Komutanı Albay Misyon Âlem, gelgel ve yapı müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri birlikte katıldı.Share: