Elazığ’da 6 ilden personelin katılımıyla hareket tatbikatı yapıldı

ELAZIĞ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilde fariza işleyen 345 personelin katılımıyla umulur 6.2 büyüklüğündeki zelzele ve arkası sıra yaşanabilecek yangınlara müdahale ve enkazda kalanları kurtarma tatbikatı yapıldı.

AFAD Başkanlığı’nın organizasyonuyla mümkün 6.2 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar ile kurtarma çalışmalarına ilişik deprem tatbikatı yapıldı. Sulh Gölü kenarında gerçekleştirilen tatbikata Elazığ’ın beraberinde Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan mecmu 345 personel katıldı. Tatbikatı Ilbay Ömer Toraman, Belediye Reisi Şahin Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Esenlik Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Inanma Müdürü Devlet Hâkim, İl Jandarma Komutanı Miralay Meram Dünya, kurum müdürleri ve STK temsilcileri da izledi.

Senaryo gereği yaşanan 6.2 büyüklüğündeki depremin peşi sıra müdahaleye gelen AFAD ekipleri, kontrol kurtarma çalışması yaparken, UMKE ekipleri birlikte yaralıları enkaz altından çıkardı. Bazıları AFAD ekipleri eliyle halat yardımıyla çıkarılırken, senaryo gereği suda bulunan bire bir dirilik ise İl Inanma Müdürlüğü dalgıç ekipleri eliyle bulunduğu yerden çıkarılarak keyif görevlilerine tasdik edildi. Vali Ömer Toraman, sene sonuna kadar tatbikatlara devam edeceklerini rapor ederek, “Ülkemiz temas tür afetlere maruz kalabilecek benzeri coğrafi özelliğe ehil. Zaman bölgesel ayrımsız manevra yaptık. O yüzden her cins afete karşı tekrar yine mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Elazığ’ın zat kurumsal kapasitesinin ötesinde domestik imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığı’ndaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilgilendiren ekiplerimiz bizlere destek verdi. Onlar üstelik kısaca 3 gündür burada sahadalar. Bütün ekiplerimize teşekkürname ediyoruz” dedi.Tatbikatın peşi sıra katılımcılara şehadetname verildi.Share: