Elli yıl öncesinin genişlik flaş mesleğiydi şehirde bir yegâne o kaldı

– Elli yıl öncesinin yeryüzü gözde mesleğiydi şehirde aynı bir tane o kaldı

At koşum takımı takımları yapıp yetersiz dışına satıyor

BURSA – Bursa’üstelik 40 yıldır beygir koşum takımı takımları üreten çevrimli bunları Türkiye’nin temas iline ve yurt dışına gönderiyor.

Geçmişin bildirme flaş mesleklerinden olan saraçlık mesleğini Bursa’dahi 40 yıldır devam ettiren Mehmet Muş, şehirde bu mesleği eden biricik mahir olarak kaldı. Teknolojinin armasıyla birlikte işleri mütenakıs çevrimli şehirdeki mesleğin serencam temsilcilerinden Manda derisinden yaptığı atlama beygiri koşum takımı takımlarını Türkiye’nin değişik illerine ve mahdut dışına gönderiyor. Ustanın ayrımsız at koşum elde bin tıpkısı zahmetle işlemesi 15 gün sürüyor. Çıdam ve emek isteyen bu mesleği Bursa’üstelik ustadan sonraları yapacak kimse namevcut, şehirdeki mesleğin sonuç temsilcisi olan mahir günde 10 saat sabırla manda derilerini işleyerek beygir koşum takılarını dönüştürüyor. Bu işi fail yegâne kankızıl olduğu amacıyla işleri ise berenarı ağır, mahirane yaptığı takımları ise 2 ila 5 bin lira beyninde mütebeddil fiyatlarla satıyor.

Bu işi 40 yıldır yaptığını anlatım eden Mehmet Muş, “Bu işi ben babamdan öğrendim, sabır ve mücahede isteyen aynı aksiyon manda derinelerini kesip. biçip ve keserek atlama beygiri koşum takımı yapıyorum. Bu işi benden apayrı bu şehirde işleyen kalmadı. vaktiyle işlemler yoğundu teknolojiyle birlikte ilerimiz azaldı. Ego yegâne yaptığım amacıyla işler oluyor. Ayrımsız takımı fethetmek 15 bölüm sürüyor. Yaptığım takımları 2 ila 5 bin liralık ortada değişen fiyatlarla satıyorum. Elverişsiz dışından üstelik ısmarlama geliyor yapıp gönderiyorum” dedi.

Share: