Engelleri aşıp tavsiye mektubu üzerine başladıkları alan topu hayatları oldu

– Engelleri aşıp referans konusunda başladıkları tenis hayatları oldu

ŞIRNAK – Şırnak’ta çırılçıplak bedenî engelli olan Elfida Algit ve Zehra Anlayışlı, hayat küsmeyip başladıkları teniste milli mızıka yükselmeyi hedeflediler.

Manisa’üstelik planlı ‘Tekerlekli Iskemle Tenis Akıncılar Klasman Turnuvasında’ ikinci olan Elfida Algit ve Zehra Ayık, deminden üstelik 13 Son Teşrin’dahi Antalya’bile düzenlenecek olan Uluslararası Aspendos Open Alan Topu Turnuvası’na hazırlanıyorlar. Anadan Doğma rahatsızlığı mevcut Elfida Algit, iyileşmesi üzere geçirdiği ameliyatlara rağmen belinden aşağısı mânialı kaldı. Engeline rağmen yetişek hayatına de bitmeme eden ve tekerlekli koltuk kazanmak zorunda kalan Algit, 14 yaşına geldiğinde elan dolgunca koridor nakil hesabına masa topu oynamaya karar verdi. Algit, yönlendirmelerle tenis oynamaya başladı. Elfida Algit’in iri dostça bağlandığı tenis, vazgeçilmezi oldu. Daim yaptığı antrenmanlar sonrasında teniste, Türkiye’dahi katıldığı yarışmalarda birlikte majör başarılar elde etti.

Bir yıldır tenisle uğraştığını ve keyif aldığını belirten Elfida Algit, gündüzleri okula gittiğin ve okuldan sonraları alan topu kortuna geçtiğini dile getirdi. Burada yeryüzü birkaç 3-4 saat alıştırma yaptığını aktaran Algit, “5 Son Teşrin tarihinde Antalya’üstelik kampımız var. 14 Kasım’de de arsıulusal maçlarımız başlayacak. Hedefim şu zaman milli takıma girebilmek. 2024 yılındaki olimpiyatlara hazırlanarak Türkiye’yi benzemek. İnsan deneyerek öğreniyor. Bende deneyerek tenisi öğrendim. Halamın tavsiyesi ile tenise başladım ve bir yıldır tenis oynuyorum. İnşallah henüz sunturlu yerlere gelirim” dedi.

“Bağlılaşım varsa bariyer yoktur”

Doğuştan belinden aşağısı mânialı olan Zehra Zeyrek ise eğitimi liseye kadar okuduktan sonraları arkadaşın tavsiyesi üzerine tenise başladı. Savaşım azmi ve hırsıyla yardımıyla eve tıkanmak adına, 3 yıldır alan topu kortlarında ter döküyor. Elan önceki katıldığı turnuvalarda dereceler elde fail Zehra Zeki, 13 Teşrinisani’de Antalya’bile düzenlenecek olan Arsıulusal Aspendos Open Alan Topu Turnuvası’na hazırlanıyor.

Zehra Ihatalı, “Doğuştan ortopedik engelliyim, 3 yıldır tenis sporuyla uğraşıyorum. İlk başladığımda, elan önce tekerli sandalyeye binmemiştim. Nasıl yapacağımı bilmiyordum. İlk aşamada bana çok baskı geldi. Ama bilahare oynadıkça, hocalarımın desteği olsun, güler yüzleri olsun, bu sayede başardık. Spor yaptıkça zihnim açılıyor. Kendimi çıktı mutlu hissediyorum. Her kes benzeri almak zorunda değil, hepimiz aynı mânialı adayıyız. Bağıntı varsa, engel yoktur. Seçme kes tıpkısı olacak diyerek tıpkısı özdek namevcut. Benim üzere özürlü olanlar çıkın kendinizi aşın. Biz istersek seçkin şeyi yapabiliriz. Birinin size müzaheret etmeden da yapabilirsiniz. Ego istedim başardım. Hala dahi çabalıyorum, 3 yıldır alan topu kortlarındayım. Hedefim milli takıma girip, Türkiye’yi tayin etmek. Desteklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Burada hep imkanlar bulunan, kortlarımız bakir, seçme kesi buraya spor yapmaya bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

Share: