Enkaz altında başlayan hasbilik hikayesi

Kocaeli’dahi 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminde ailesiyle gelişigüzel enkazdan çıkan Selahattin Bağımsız Milletvekili, Büyükşehir Belediyesi’nde fahri itfaiyeci olarak vatandaşın yardımına koşuyor. Bağımsız Milletvekili, “17 Ağustos benim için kırıcı tıpkı milattır. Hareket nedir bilmiyorduk, demin depreme amade tıpkısı bireyim” dedi.

Başiskele ilçesinde dinç Selahattin Mutlak, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremini yaşadı. Kendisi üstelik enkazdan sâdır Bağımsız Milletvekili, depremin ardından başka insanları üstelik enkazdan çıkardı. Balaban bir boşluğa sakıt ve yer sarsıntısı gerçeğini gören Hür, gönüllü namına sivil toplum kuruluşlarıyla farklı illerde meydana gelen depremlerde görev aldı. Depremin üzerinden güzeşte 23 yılın ardından Selahattin Bağımsız, zaman Kocaeli İtfaiyesinin fahri ordusunda hizmete bitmeme ediyor.

“Yıkık binadan ailemle birlikte çıktık”

Yer Sarsıntısı gerçeğini 17 Ağustos’la öğrendiklerini belirten Selahattin Bağımsız, “1972 İzmit doğumluyum. 27 yaşındayken 17 Ağustos’ta asrın felaketini yaşadık. 17 Ağustos 1999 yılında ailemle birlikte yaşıyordum. Evim 4’üncü kattaydı. Depremin ardından apartman yıkıldı. Benim bulunduğum kat kuvvetli kaldı amma dayanak noktası kata büyüklüğünde inmişti. 03.05’te hareket olduktan sonradan perişan binadan ailemle gelişigüzel çıktık. Elektrikler kesildi. Ne yapacağımızı bilmiyorduk. O anları yaşamasaydık daha iyiydi. Ama tıpkısı zelzele gerçeğini yaşamıştık. Radyoları açtık. ‘İzmit bitti’ diyorlardı” dedi.

“10 çevrim enkazların esasen ayrılmadan çalıştık”

Tahakküm tıpkısı süreçten geçtiklerini söyleyen Özgür, “Çıkarabildiğimiz insanları enkazdan çıkardık. Depremden sonraları neredeyse 10 ahit enkazların başından ayrılmadan çalıştık. 1 hafta boyunca ailemi görmedim. Kendimize geldiğimizde balaban ayrımsız boşluğa düştük, hayatımdaki seçkin husus değişmişti. Bir madde yapmam gerekiyordu. Gönüllü olarak çalışmalara katıldım” diye konuştu.

“Zelzele nedir bilmiyorduk, şimdi depreme amade bir bireyim”

Depremden sonradan boşluğa düştüklerini anlatım fail Bağımsız Milletvekili, şu ifadeleri kullandı:

“Depremi, haddinden fazla incitici ayrımsız tecrübeyle öğrendik ve gerçekleri gördük. Devletin buna hazır olmadığını, sivil cemiyet kuruluşlarının sınırlı olduğunu gördük. Benim hikayem birlikte bunları görmemle başladı. Depremden bilahare sivil cemiyet kuruluşları aracılığıyla arama istirdat görevleri yapmaya başladık. Depremden sonra kurulan UMKE’da fariza aldım. Bingöl, İran ve Pakistan’dahi yaşanan depremlerde fariza yaptım. 2005 yılından bu yana Kocaeli İtfaiyesi’nin gönüllü itfaiyecisiyim. 17 yıldır fahri itfaiyecilik yapıyorum. Çocuklarım de bana özeniyorlar. Onlar bile gönüllü olarak bakım verecek. 17 Ağustos benim amacıyla elem aynı milattır. Sarsıntı nedir bilmiyorduk, deminden depreme amade bire bir bireyim. Kocaeli İtfaiyesi’nin fahri ordusunun tıpkı parçasıyım. Ölene kadarda bu işi yapacağım” – KOCAELİ

Share: