Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası ortak basın açıklaması yayımlandı

Rusya’nın Soçi kentinde aynı araya mevrut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Oran Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesinin sona ermesinin peşi sıra yayımlanan kuma matbuat açıklamasında, “İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından tahıl ve gıda ürünlerinin tehlikesiz taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki talih arasındaki müspet ilişkilerin gösteriş oynadığını konfirmasyon etmişlerdir” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.  Kestirmece 4 saatlik tıpkısı görüşmenin arkası sıra kuma matbuat açıklaması yayımlandı.

Yayımlanan Türkiye-Rusya ortak basın açıklamasında, Cumhur Reisi Erdoğan ve Rusya Ululuk Başkanı Putin’in Soçi’de tıpkı araya geldikleri belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“İki şef, Türkiye-Rusya ilişkilerinin, bulunan bölgesel ve toptan cümle sınamalara karşın, çapraz çekinmek ve zikzak çıkarların tanınması temelinde ve arsıulusal yükümlülüklerle ağır ezgi kendisine ilerletilmesi yönündeki eş iradelerini doğrulama etmişlerdir.

Bu iş çerçevesinde Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin gündeminde düz düzlük konular üzerinde şümullü istişarelerde bulunan Liderler; iki talih arasındaki ticaret hacminin tayin edilen hedefler doğrultusunda ve muvazeneli aynı temelde artırılması; iktisat ve enerji alanlarında iki ülkenin birbirlerinden beklentilerinin mütekabiliyet çerçevesinde karşılanması; ulaştırma, ticaret, tarım, sanayi, para, turizm ve inşaat kabil sektörlerde teferruatlı süredir iki devlet gündeminde kâin konularda işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde somut adımlar atılması üzerinde uygun kalmışlardır.

Lehçe konular bağlamında, Liderler, Türkiye ile Rusya ortada var olan özden, engelsiz yavuklu ve güvene dayalı ilişkilerin bölgesel ve arsıulusal istikrarın tesisi açısından taşıdığı kilit öneme işaret etmişledir.

İki lider bu çerçevede, Ukrayna limanlarından hububat ve gıda ürünlerinin emniyetli taşınmasına yönelik İstanbul Mutabakatına varılmasında iki mutluluk arasındaki yapıcı ilişkilerin alım çalım oynadığını teslim etmişlerdir.

İki reis, Rusya’nın tahıl, basma ve basılmış üretimi için muktezi hammaddenin selis ihracı dahil, İstanbul mutabakatının lafzı ve ruhuna akla yatkın şekilde bütün adına uygulanması lazım geldiğinin altını çizmişlerdir.

Suriye’deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede Liderler, ülkede temelli çözüme ulaşılması üzere politik sürecin ilerletilmesine atfettikleri önemin altını çizmişlerdir. Liderler, Suriye’nin siyasi birliğinin ve arazi bütünlüğünün korunmasına atfettikleri öneme işaretle, Suriye’de tam terör örgütlerine cebin mücadelede el birliği ve eşgüdüm içre hareket etme kararlılıklarını doğrulama etmişlerdir.

İki önder, Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan kıvrak bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar beyninde kabil olan sunma serbest mutabakat temelinde serbest, adaletli ve giranbaha seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde planlı Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki politik sürece desteklerini yinelemişlerdir.

Liderler, Türkiye-Rusya Faziletkâr Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerinde mutabık kalmışlardır.”

Share: