Erol Evcil’in da beyninde bulunduğu 17 sevimli hakkındaki “Çıpa El” iddianamesi tamamlandı

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu 25 bilyon liralık zarara uğrattığı iddia edilen firmalara müteveccih “Çıpa Baskı” soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) üstelik bulunduğu 17 çirkin için iddianame düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının iddianamesinde, Erol Eşrefoğlu (Yerli), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç, Tolga Demirel, Sadun Budinli, Bağlı Fırat Ekşioğulları, İsmet Höke, Özdemir Öntürk, Alparslan Gazi Ağca, Fettah Yiğitlik, Ayten Evcil, Patent Nuri Şengül, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül, Salih Domestik, Gülderen Evcil Ardıç ve Alperen Şengül karanlık yerine yer aldı.

İddianamede, şüpheliler Eşrefoğlu, Kabuklu, Ardıç ve Demirel, “suç işlemek üzere kurulan örgütün başında olmak”, “kamu kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline hapsetmek”la suçlandı.

Şüpheli Erol Eşrefoğlu’nun, demir çelik sektöründe canlılık gösteren ve konuşu daraç boğaza düşen fabrikaları, yeniden amal kuzuluk getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket yönetimlerini üstelik akrabaları üzerinden devraldığı tamlanan iddianamede, Domestik ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu gelişim yerlerini paravan yönetimler vasıtasıyla idare ettikleri aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar eliyle piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk fail Mülhak Değer Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri kayran aldı.

Şüphelilerin ayrıca, bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çipo Polat Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Çipo Çelik Nakliyat Sanayi ve Tecim A.Ş. firmalarının banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Kamu zararı ehlihibre raporunda

İddianamede Algı Denetleme Kurulu Başkanlığınca hazırlanan ehlivukuf raporuna üstelik kayran verildi.

Erol Yerli’in icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu zarara uğrattığı belirtilen raporda, “Evcil, tahakkuk eden vergileri özlük bünyesinde bırakarak piyasada nahak yere rekabet etmekte aynı zamanda namına rate zikıymet benzeri para kaynağı oluşturarak, piyasada elan ateş parçası kuzuluk gelmektedir. Tertip kapsamında ölçülü operasyon neticesinde 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 lira amme zararının oluşmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir.” ifadelerine düz verildi.

İddianamede, amme hava ve kuruluşlarının zararına adına dolandırıcılık suçunun işlenmesinde beğenilen dolandırıcılık suçuna laf üç şirket olan Sidemir Sivas Çıpa Çelik İşletmeleri Çok Ortaklı Şirketi, Anne Polat Çıpa Sanayi ve Tecim Anonim Şirketi, Ağabey Demir Polat Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin çalışarak teşkilat kurucusu ve yöneticisi Erol Eşrefoğlu marifetiyle yönetildiği aktarıldı.

Yerel’in, bu şirketlerin yönetiminde, sair suç örgütü yöneticileri bed Hasan Kabuklu, Tolga Demirel ve Fırat Ardıç’ı kullandığı, bu kişilerin, ayyarlık suçlarının işlenmesine şahsen fail yerine katıldıkları belirtildi.

Örgüt yöneticilerine 30 sene 9 taban kadar mahpushane talebi

Bu kapsamda şüpheliler Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü inşa etmek”fecir 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5 yıldan 17 sene 6 aya ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline alıkoymak” suçundan ise 8 aydan 5 sene 3 taban büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar hapsi istenen bu şüphelilerin ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki dinsiz büyüklüğünde adli mal cezasına çarptırılmaları rica edildi.

Şüpheliler Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “cürüm örgütüne üye tevessül etmek”, “kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “müteselsil şekilde kamu alacağının tahsiline hapsetmek suçlarında” 7 yıl 8 aydan 26 sene 9’ar aya, şüpheliler Fettah Yiğitlik, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Mecbur Fırat Ekşioğulları’nın birlikte “yanlışlık örgütüne uzuv görünmek”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla gelişigüzel örgüte arkalama” suçundan şüpheliler Derviş Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Yerel Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerli Şengül ve Salih Yerli’in da 2 yıldan 4 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması murat edildi.

Share: