ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler marifetiyle Erzincan’dahi ‘Ilişki Toplama’i düzenlendi.

Türkiye’nin irtibat ve beraberliğine özen başlamak amacıyla Erzincan’daki Cem Vakfı Ulalar Cemevinde planlı Angajman Toplama’ine Erzincan Valisi Mehmet Araklama, Tunceli Valisi Mehmet Uca Özkan, 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Cem Vakfı Komutan Vekili Hasan Sezgin, amme gurur ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgili sunum yaptı. Toplama Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu vatan amacıyla canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi adlandırmak amacıyla düzenlediğimiz Bağlanak Cemi’ne hayırlı geldiniz birliğimiz sürekli olsun” dedi.

Ulalar Toplama Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, “Binlerce ok bire bir arada olduğunda kim kırabilir ki. Onun amacıyla bile hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin yolunda gitmeye, dem tüketmeye, mücahede koymaya niyetlenmiş canlarız” diyerek konuştu.

Programda kontak mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Büyük Özkan ise şunları söyledi:

“Cana duygusal katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya nice yurt evlatları nice yiğitler Delege yolunda Hz. Ulu efendimiz önünde Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve abur cubur amade bile üstelik birçok yiğitlerimiz, birçok erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Tabii onlar, tabiatıyla bizler, tabiatıyla sizler bu yolda yürür iken tıpkı olmalı gönüller, bir olmalı yabancılar, benzeri semaya kalkmalı başkaları. Bu komütatör ile ego bu istem buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşi sıra çapmak üzere davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Arak, “Tanrı temas ve beraberliğimizi daim etsin. Bu kontak ve beraberliği mizan hesabına Ulalar Cemevimizin familya sahipliğinde Erzincan’da canlarımızı ağırlamaktan, bir ve beraber olmaktan iri tıpkısı değer duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı adalet ile batılın bire bir mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri adına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Düzenlilik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a seçkin nerede hak amacıyla esas için canını feda eden şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve önünde yürümeyi kendimize nişan ediniyoruz. Bizler birey Erzincan’ımızda tıpkı ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu temas ve beraberliği hep beraber yaşıyoruz. Bu ulus geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık bire bir ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Ulu efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla el yürümüş ve parçalanmamış dünya üstelik İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve hakikat bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti körpe görüyü yaymış irtibat ve beraberliğe faktör olmuştur. Gene bir şiarla bütün bu arada yürüyoruz. Tanrı irtibat ve beraberliğimizi daima etsin” diye niteleyerek konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra program ‘Çokluk’ ile sona erdi.Share: