Erzincan’da Bizans dönemine ilişik 140 adet sikke ele geçirildi

Erzincan’bile yapılan uygulama ve denetimler sonucunda İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Savaş Idarehane Müdürlüğünce çaktırmadan sigara, yaman ve tarihi nişane niteliğinde 140 adet sikke ele geçirilerek şüpheliler gözaltına alındı.

İlk olarak, KOM Ofis Başkanlığı koordinesinde 81 ilde eş anlı yerine planlı “Nefes” isimli ameliyat çerçevesinde kentte kötü mamulleri satan işyerlerine gidilerek gümrük kaçağı olduğu tespit edilen 5 kilogram bariz kıyılmış esrar, 3 bin 200 skor içine yaman dolgulu makaron, 3 bin 600 sayı hasis denetim pulu sıfır makaron, 258 paket sigara, 111 skor sigar, 3 paket pipo tütünü, 12 adet elektronik sigara, 6 skor elektronik sigara likiti, 6 kilogram kilitsiz küreksiz kıyılmış tömbeki, 12 kutu halinde toplanmış 2 bin 500 gram tömbeki ele geçirilerek bahis ile ilgili adına E.G., B.G., A.T., S.K., A.C.A. ve V.E. isimli keleş kişiler gözaltına makbuz.

Daha sonradan, Erzurum- Erzincan karayolu Akyazı mevkii uygulama noktasında ise muvakkat otobüsü durdurularak yapılan kontrollerde çevirici içerisinde yolculuk fail E.Y.’ye ilişik çanta ve poşetlerinin incelenmesi neticesinde; 410 paket bandrolsüz geriden geriye sigara, 28 kutu bandrolsüz puro ve gümrük kaçağı duman mamulleri ele geçirildi. E.Y. ise gözaltına alındı.

Ardından, Erzurum – Erzincan karayolu Akyazı mevkii aplikasyon noktasında durdurulan tıpkısı bambaşka araçta yapılan aramada bile değişik boyutlarda, soluk renkli, üstünde Doğu Roma (Bizans) dönemine ilgili olduğu değerlendirilen değişik kabartmaların bulunduğu hep 140 sayı tarihi iz olabileceği değerlendirilen değerli sikke ele geçirildi. Konu ile ilgilendiren şüpheliler V.V.U. ve S.S. gözaltına alındı. – ERZİNCAN

Share: