Erzurum’da 300 kerte ile çadır hayatı ateş parçası göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

Erzurum’bile 300 kademe ile çerge hayatı kıpırdak göçerler, 20 bin hayvana bakıyor

ERZURUM – Erzurum’un Dumlu bölgesinde faziletkâr kesimlerde çerge hayatı yaşayarak hayvancılık fail göçerlere Erzurum Valisi Okay Memiş ziyarette bulundu. Meraya 300 kerte kendisine yerleşen göçerler 20 binin üstünde hayvana bakarak büyüklük ekonomisine birlikte mefret ölçüde katkıda bulunuyor.

Erzurum’un merkezine sadık olan Dumlu köyünün yaklaşık namına 2 bin 500 rakım faziletkâr kesimlerinde kâin göçerler yaşadıkları otağ hayatı ile 20 bin civarı hayvanı besliyor. Benzin ürünleri üretip günce olarak satışını dahi yapan göçerler talih ekonomisine de kocaman ölçüde katkıda bulunuyor. Neşelilik ihtiyaçlarını dahi ruz panelleri yardımı ile gideren göçkün vatandaşlar Erzurum meralarına yer illerden geliyor. Öte yandan göçerlerin sorunlarını ve problemlerini yerinde esermek üzere meraya çıkan Erzurum Valisi Okay Memiş yerinde incelemelerde bulundu. Göçebe vatandaşlara ve çocuklarına değişik hediyelerde veren Ilbay Memiş, ekincilik ve hayvancılıkla uğraşarak istihsal özne çiftçilere seçkin anlamda bakım verdiklerini anlatım etti.

” Fırat, Çoruh ve Aras havzasına fert veriyor”

Dumlu bölgesinin 3 havzaya duygusal verdiğini belirten Erzurum Valisi Okay Memiş, “Zaman hayvancılıkta bir numara olan Erzurum’un merkeze tutkun olan dumlu bölgesindeyiz. Bu havza yaklaşık 2 bin 500 rakımın üstünde olan bir düz. Dumlu’nun bir numara özelliği saf cins suyuna sahip olmasıdır. Tıpkı zamanda bura mitolojik anlamda da hususi olan benzeri yerdir. İnançlarımız anlamında üstelik tarihi bire bir sürece topluluk olan benzeri bölgedir. Bazen kaynaklarda dahi burada kâin doğal su yatağı özel namına vurgulanmıştır. Bu havza ayriyeten üç havzaya ansızın birey veriyor. Fırat, Çoruh ve Aras havzasına fert veren tıpkı düzlük. Sonsuz bucaksız meraları var buranın. Kocabaş hayvanda 1 milyona yaklaştık ve küçükbaş hayvanda 1 milyonu geçmiş durumda bulunuyoruz” diye konuştu.

“100 yıldır dumlu bölgesine geliyorlar”

300 haneden oluşan göçerlere gelişigüzel anlamda apotr olmaya çalıştıklarını bile belirten Vali Memiş, “Ayrımsız zamanda zat çiftçimiz ve vatandaşlarımız rüçhan olmak üzere hayvancılıkla uğraşan herkese destek olmaya çalışıyoruz. Dağın tepesinde dahi onları boydak bırakmıyoruz. Burada zat sistemlerini de kuruyor göçerler. Burada hayvancılık yapanların çoğu çevre illerden geliyor. Burada aynı deri sistemi var ve neredeyse 300 evre burada bulunuyor. Dayanılmaz benzeri dizge müesses ve neredeyse 100 yıldır üstelik dumlu bölgesine geliyorlar. Gün panelleri ile elektriklerini üretiyorlar. Monitör ve hayatiyet imkanına sahabe. Haddinden Fazla ak yazılı aynı şekilde natürel aynı akarsu kullanıyorlar. Uyanık ekiplerimiz burada onların güvenliklerini sağlıyor. Burada üretilen süt ürünleri ve kucak etini dahi eksiksiz Türkiye’ye Erzurum’dan gönderiyorlar. Gayda peynirini doğrusu Türkiye’birlikte herkeste biliyor. Hayvancılığın gelişmesi üzere parçalanmamış önlemlerimizi alıyoruz. Yeter kim istihsal yapsınlar biz onların emrindeyiz. Bütün uzmanların merada sönümsüz hayvan dediği koyunlar tam yerine buradalar. Merada sönümsüz hayvanların hepsi Erzurum’birlikte Türkiye’bile arz fazla mera olan memleket Erzurum’dur” dedi.

“20 bin civarı hayvanı bu meralarda besliyorlar”

Türkiye’nin bir nice ilinden göçerin Erzurum meralarına geldiğini kaydeden Erzurum İl Ekincilik ve Orman Müdürü Osman Akaret, “Erzurum Türkiye’nin yer fazla merasına ehil olan ilidir. Yaklaşık olarak Türkiye’bile bulunan meraların yüzde 11’inden ilavesi Erzurum’da bulunuyor. Nedeniyle mera varlığının fazla olması dolayısıyla hayvancılık faaliyetlerimizde çok oluyor. Domestik üreticilerimizin birlikte haricen göçebe olarak gelen hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı birlikte burada misafir ediyoruz. Şuanda dumlu köyümüze sadık olan aynı merada bulunuyoruz. Tahminî adına 300 ocak burada bulunuyor. 20 bin civarında birlikte hayvanı buralarda besliyorlar. 16 milyon dekar otlak varlığına sahip bulunuyoruz. Neredeyse Erzurum’un hep ilçelerinde göçer misafirlerimiz bulunuyor. Burada mevcut göçerlerin akarsu sorunu, kalacakları düz sorunu ve el sorununa kadar valilikle beraber çözmeye çalışıyoruz. Tahakküm şartlarda istihsal yaparak Türkiye ekonomisine koca ölçüde katkıda mevcut göçerlerin yanında olmaya mücahede gösteriyoruz. Üretilen mahsulat yer gür şekilde müdafaa edilip değme para satımı yapılıyor. Gâh göçerlerimiz çağ panelleriyle cıvıltı ihtiyaçlarını gideriyor. Burada çocukların baziçe oynayabilmesi için 2 oyun sahası de yapılış ediyoruz. Göçerlerimiz burada 4-5 kamer büyüklüğünde kalıyorlar. Diyarbakır, Batman, Iğdır, gibi 7-8 farklı ilden buraya göçerler geliyorlar” diye niteleyerek konuştu.Share: