Erzurum’un yaylaları, maşrık ve güneydoğudan göçebe aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, doğu ve güneydoğu illerinden mevrut göçkün ailelere aile sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu tahminî 3 bin rakımda mevcut Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri musahabe etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle kardeş kardeş eden Memiş, çocuklara üstelik oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un mera itibarıyla Türkiye’dahi koskocaman ayrımsız potansiyele topluluk olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti tercih ettiğini aktardı.

Türkiye’nin maruf tulum peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını rapor eden Memiş, “Kısaca 100 yıldır burada göçerlik yapan kardeşlerimiz var. Otağ sistemi var ve burada 300 kerte bulunuyor. Tarih panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzen ürünlerinden yapılan gayda peynirini tüm Türkiye tanıyor ve böyle birlikte ayrımsız eklenmiş değeri var.” dedi.

“Türkiye’da merası yer çok olan el burası”

Memiş, Erzurum’un hayvan sayısı itibarıyla iri bire bir potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına fert verdiğini dile getirdi.

Bölgede sonsuz bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda beslenen hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diye bahsettiği saha Erzurum çünkü Türkiye’bile merası sunu fazla olan devlet bura.” ifadesini kullandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Akaret dahi Türkiye’nin otlak varlığının yüzdelik 11’ine cemaat Erzurum’birlikte, kısaca 52 ayrımlı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını site dışından mevrut göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin arka seviyede üretim yaptığına bel fail Akaret, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine pres şartlarda ulama sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri günübirlik namına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan gibi iller ilkin almak amacıyla çokça sayıda değişik şehirden mevrut göçerleri kentimizde mihman ediyoruz.” diye konuştu.Share: