Eş sağlık çalışanlarına ileri sürüş eğitimi verildi

Burdur’üstelik 112 Müstacel Servis Hizmetlerinde işyar 11 avrat sağlık çalışanına, ihtiyaç halinde ambulans kullanabilmeleri amacıyla ileri sürüş eğitimi verildi.

İl Keyif Müdürlüğünce planlı “Cankurtaran Sürüş Tekniği” eğitimlerinde kalburüstü olan 11 karı sağlıkçı elan sertifikalarını aldı.

Burdur Cankurtaran Servisi Başhekimi Cemal Şencan, AA muhabirine, ambulansın vakaya ulaşma süresini kısaltmayı amaçladıklarını söyledi.

Verdikleri hizmette yordam kadar güvenliğin bile şanlı olduğunu vurgulayan Şencan, “Daha Çok ambulansta vazifeli güdücü ehliyeti olan eksiksiz personelimiz ambulansı kullanabilecek duruma geliyor. Bu eğitimle ambulansı da çok mebzul tanımaya başlıyorlar. Motosiklet bakımını, lastik değiştirmesi gerekirse bunu pekâlâ yapacaklarını, karlı şartlarda zincir takma kadar araçla ait birçok mekanik teknikleri kazanıyorlar.” dedi.

Şencan, kursiyerlerin bunun birlikte müstakbel sürüş tekniğiyle ani kaçışlar, manevra kabiliyeti, zorlu kere ve gidiş geliş koşullarında pekâlâ debi etmeleri konularında yetişek aldıklarını kaydetti.

Ivedili vakalara ulaşmada Afiyet Bakanlığının yöre gördüğü süreleri yakalamada efdal orana sahip olduklarını dile getiren Şencan, “Bölge içi vakalarında yüzdelik 98-99 oranında 10 dakikada evvel müdahale süremiz mevcut. Kırsaldaki vakalarda Bakanlığımızın oranı 30 an, bu süreyi yakalama oranımız dahi yüzde 99 civarında. Bu eğitimlerle ilimizde hızlı tıpkısı şekilde vatandaşlarımıza bakım vermeyi sürdürüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Arz balaban mutluluğumuz hastaları vaktiyle eklemek”

Müstacel Tababet Teknisyeni Selda Tekerlek, eğitimin müfit olduğunu dile getirdi.

Cankurtaran sürücülüğünün pres tıpkı hisse senedi olduğuna dikkati calip Teker, “Ivedi vakalara aynı duygusal kurtaracağım duygusuyla yola çıkıyoruz. Sunma büyük mutluluğumuz söz gelişi kalp krizi geçiren bire bir kişiyi bir zamanlar hastaneye yemlemek. Bu eğitimlerle bunu elan aceleci ve güvenli yapmayı öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paramedik Ayşe Alakuş, ambulans sürüş tekniği eğitiminin üstesinden geldiklerini, kullanılmamış yetenekler kazandıklarını anlattı.

Ümmühan Tüzcel, 10 yıldır 112 Ivedi Serviste çalıştığını, ambulansı daha tetik ve emin kaplamak amacıyla eğitime katıldığını kaydetti.

Eğitmen Erek Bahtiyar ise 4 yıldır kentte cankurtaran sürüş teknikleri eğitimini sürdürdüğüne bel ederek eğitimin tıpkısı dönem kuramsal, 3 devir uygulamadan oluştuğunu aktardı.

Share: