Eskişehir haberleri: Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ sülale sahipliği ediyor

Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ ev sahipliği ediyor

Denizlili antikacı Adnan Menderes Gün: “Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı de oralarda satıyorum”

Uşak Tuhaf Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Ağa: “Bayıla Bayıla yaptığımız için şehir şehir dolaşmaktan gusto alıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’bile rastgele ayın ikinci haftasında kurulan acayip pazarı nostalji tutkunlarının beraberinde ayrımlı illerden gelen ‘göçebe’ tuhaf satıcılarını ve koleksiyoncuları dahi ağırlıyor.

Eskişehir’dahi gelenek haline mevrut ve yıllardır gelişigüzel ayın ikinci haftasında kurulan yabansı pazarı, herhangi bir yaştan gayritabii severi ağırlıyor. Sabahın erken saatlerinde tezgahların önüne mevrut nostalji tutkunları, yabansı pazarında adeta ruz yolculuğuna çıkıyor. Kültürel ve tarihi değeri bulunan eşyaların satışa çıkarıldığı pazara Eskişehirliler aheste rabıt gösteriyor. Eskişehir’in birlikte değişik illerden birçok vandöz ve derlemci birlikte kentteki yadırganan pazarında tezgah açıyor. ‘Göçebe antikacı’ kendisine dahi bilinen satıcılar, şehir site gezerek hem koleksiyonunu genişletiyor hem da yanı sıra getirdikleri antikaları alıcılara sunuyor.

“Denizli’den mevrut malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı birlikte oralarda satıyorum”

Denizli’den gelerek Eskişehir Ibret Pazarı’nda tezgah açan Adnan Menderes Bölüm değişik illerdeki pazarlara gittiğini belirterek, “Ego buraya Denizli’den geliyorum. Mezatlar, müzayedeler ve pazarları strateji ediyoruz. Domuzuna bir düz yaşatıyoruz. Ben bu işe para ve pul koleksiyonuyla başladım. Sonrasında aldı başını gitti. Latif aynı hareket ve bire bir zamanda topladığımız eşyalar adeta ruz kokuyor. Gençlerimize dahi kaynak ediyoruz. Biz bunu çocukluğumuzdan beri bitmeme ettiriyoruz. Bundan Sonra pazarlar amacıyla toprak dışına çıkmaya başladık. Eskişehir’e büyüklüğünde geldik. Her hafta ayrımlı pazarlara gidiyorum. Ankara, Bursa, İzmir’da pazarlara gidiyorum. Akşamları müzayedelere, sabahları pazarlara katılıyoruz. Buralarda hem satıyoruz hem alıyoruz. Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı bile oralarda satıyorum” şeklinde konuştu.

“Severek yaptığımız için kent site dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

Yardımcı’ta öğretim görevlisi olan ve aynı zamanda yadırganan tutkusu için ayrımlı illerdeki pazarlara revan Uşak Yabansı Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Efe “Eskişehir pazarı pir. İnsanların antikaya ilgisi sakil. İç Veli bölgesindeki arz iyi pazarlardan biri diyebiliriz. Biz Çeltek’ta de aynı ahit yabansı pazarı kuruyoruz fakat buradaki ilginin henüz ağır gördüm. Çocukluk dönemimde pul toplayarak başladım ve elan sonraları özlük alanım de Folklor olduğu üzere el yazması kitaplar toplamaya başladım. Sonrasında dahi bağlam alanlarım çoğaldı ve bu işe girmeye değişmeyen verdim. Tahminî 11 yıldır bile gayritabii işiyle istekli olarak uğraşıyorum. Bu bizim amacıyla haddizatında bire bir aksiyon değil tıpkısı korkunç, uğraşı. Isteyerek yaptığımız üzere, site kent dolaşmaktan gusto alıyoruz. Tuhaf pazarları filhakika bire bir okuldur. Ürünlerin tarihi, çevre değerleri, elimizdeki ürünlerin değerleri ve hareketli firez varlıklarının kıymetini yadırganan pazarlarında öğreniyoruz” dedi.

Share: