Fabrikada zehirlenen 3 işçi, akıbet yolculuklarına uğurlandı

BOLU’nun Gerede ilçesinde, ayrımsız jelatin fabrikasında arıtma odasındaki vanayı kontrol için gittikten bilahare sızan gazdan etkilenerek hayatını kaybeden 3 iştirakçi, toprağa verildi. Gazdan etkilenen diğer iştirakçi Enes Kayış’ın hayati tehlikesi bitmeme ederken, olaya müdahalede hastanelik olan 3 itfaiye eri da taburcu oldu.

Olay, geçmiş saat 22.50’de Gerede Tevhit Uran Bölgesi’nde bulunan benzeri jelatin fabrikasında meydana geldi. Akşam vardiyasında etkin işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde kâin vananın kontrolünü düzenlemek üzere alana girdikten sonra dışarıya çıkamadı. Durumu fark fail gayrı 3 himmet arkadaşı daha art arda arıtma alanına girdikten sonradan çıkamadı. Fabrikada çalışan özge işçiler, durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne bili verdi. Fenomen yerine keyif, polis, itfaiye aracı ve AFAD ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri, baygın halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Bahtiyar Karataş (31), Yasin Başyiğit (23) ve Emrah Deniz’in (35) hayatını kaybettiği belirlendi.

ZEHİRLENEN DİĞER İŞÇİ ENTÜBE EDİLDİZehirlenen farklı işçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Enes Kayış’ın durumunun pahal olduğu, entübe edildiği ve hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde memur 3 itfaiye eri da içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine karşın sızan gazdan etkilendi. Gerede Celal Hastanesi’nde tedaviye alınan itfaiye aracı erleri Ramazan Makule, Seyit Ahmet Aydemir ve Halim Ölmez, taburcu oldu.Mutlu Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Bahir üzere, Gerede ilçesindeki Eskimemiş Camii’de cenaze namazı kılındı. Törene, işçilerin yakınlarının birlikte Bolu Valisi Erkan Kılıç, Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı. İkindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının arkası sıra Bahtiyar Karataş, Yunuslar köyünde ve Yasin Başyiğit bile Yakakaya köyünde toprağa verildi. Emrah Bahir’in cenazesi ise eşinin memleketi Ordu’nun Ünye ilçesine gönderildi.ADLİ SORMACA SÜRÜYOROlayla ilgilendiren müddeiumumilik tarafından başlatılan sormaca sürüyor. Sızıntının sebebi ve ihmalin olup olmadığıyla ilişik degaje yetenekli sormaca devam ediyor. Bu kapsamda polis güçleri eliyle üretimevi geceleyin vardiyası amiri ve üretimevi müdürü ile olayın parçalanmamış tanıklarının ifadeleri makbuz.

Share: