Faydalı bakteri barındıran “boncuklar” ile atılmış sular arıtılacak

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Selen Literatür Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tuba Küsurat Onat, atılmış suları tıpkısı haftada temizleyebilen yararlı bakteriler geliştirdi.

Üniversitedeki laboratuvarda yapı firmalarının atıklarından elde edilen faydalı bakteriler, aljinattan (gıda üretiminde kullanılan aynı emülgatör) üretilen “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsedildikten sonra içine bırakıldığı atılan suyun arıtılmasını sağlıyor.

Intizamlı, AA muhabirine, yaklaşık 20 yıldır atık su arıtımı üstünde çalıştığını söyledi.

Çalışmasını ticari boyuta taşımaya karar verdiğini belirten Aklık, KOSGEB’den aldığı hibe desteğiyle Niğde Teknopark’ta şirket kurduğunu ve akademik olarak yaptığı işi, insanların hizmetine sunmaya hazırlandığını anlattı.

“Dokuma boyası üstünde çalışıyoruz”

Insicamlı, projesinin önceki namına oluşum boyasıyla kirlenmiş suların temizlenmesi amacıyla kebir tıpkısı etap olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ülkemizde hele yapı sanayisinin güç olduğu yerlerde, sakil kirlilikle uğraş ediliyor. Bu pislik sudaki fotosentezi durdurmasının birlikte apayrı dayanıklı haddinden fazla esenlik problemine dahi neden oluyor. Çalışmamız, bunların hepsinden kurtulmamızı sağlayacak bir mikrobiyal formül. Bakterileri, çokça miktarda üretip immobilizasyon (hareketsizleştirme) adını verdiğimiz hususi bire bir teknikle boncuk şeklinde kullanıyoruz. Bu teknikte, bakteriler çevreye dağılmadığı amacıyla temas zararı olmuyor ve toplanmaları üstelik basit. Şu anda yapı boyası üzerinde çalışıyoruz amma farklı maddelerin temizlenmesi için birlikte kullanılabilecek. Boncuklar, korkulu metaller benzer, uzvi olabilir, farklı maddeler tür bunlar için tasarım edilebilir.”

Dokuma firmalarının atıklarından elde ettiği faydalı bakterileri nişastaya mail aljinattan ürettiği “boncuk” şeklindeki topçuklara hapsettiğini ifade eden Mevzun, “Buradaki boncuklarda yegâne bire bir cins bakteri kullanıyoruz ve bu türün genetik analizlerini yapıyoruz. beherglas boncuk için değişik ayrımsız asıl kullanılabilir ve rastgele birinin genetik analizlerini yazmak zorundayız.” diyerek konuştu.

Intizamlı, ürettiklerinin sağlıklı dirim bakterileri olduğunu, çevreye ve sağlığa zararı bulunmadığını, atık suları dahi bire bir haftada temizlediğini dile getirdi.

Atık suları likidasyon oranı yüzde 95-98

Türkiye’da böyle bire bir üretiminin olmadığına işaret eden Onat, 2 yıl zarfında geniş ölçekli üretime geçmeyi planladıklarını aktardı.

Biçimli, bellik tescil ve patent başvurusunu gerçekleştirdiklerini, beş altı ay süresince sonuçlanmasını beklediklerini belirterek,”Atık suları özleştirme oranı, tutuldukları yerde yüzdelik 95-98. Organik atıkları girmek amacıyla topçukları yeniden dizayn edebiliriz. İşleri bittikten ve temizliği sağladıktan sonraları topçuklar, içindeki mikroorganizmalar ölmediği amacıyla bakir atık su verdiğimizde çalışmaya devam ediyor.”

Muntazam, tamamen kullanılamaz arkaç geldiklerinde topçukların süzgeç sebebiyle toplanarak imha edilebileceğini aktardı.

Share: