Fransa, “Burkina Faso’daki üssünde devrik cuntacıyı siper ettiği” iddiasını reddetti

Fransa, yeni tıpkısı cebin hareketli girişiminde olduğu tamlanan Burkina Faso’daki yatık cuntacı Ilçebay Paul-Henri Sandaogo Damiba’nın ülkedeki Fransız ordusuna merbut askeri kampta dulda edildiği iddiasını reddetti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa’nın Burkina Faso’da dünden bu yana devam fail olaylara karıştığı” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

Açıklamada, Burkina Faso’da Fransız askeri güçlerin bulunduğu kampta ve Fransa’nın Ouagadougou’daki büyükelçiliğinde Damiba’nın hiçbir devir ağırlanmadığı belirtildi.

Burkina Faso’da benzeri yılda 2 yol darbe yapıldı

Yüzbaşı İbrahim Traore ve destekçileri, evvel, ev ayında çarpış yapmasını destekledikleri Damiba’nın talih sorunlarında sınırlı kaldığını encam sürerek yönetime halk koyduklarını duyurmuştu.

Darbeciler, bire bir ahir emre kadar anayasa, hükümet ve Ulusal Meclisin askıya alındığını, devlet sınırlarının kapatıldığını ve büyüklük genelinde 21.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını zar etmişti.

Cıvıl Cıvıl, zaman bile ulusal televizyonda yaptığı açıklamada, bozuk cuntacı Yarbay Damiba’nın yeni bire bir alın geveze girişimi hazırlığında olduğunu ve bunu sığındığı Fransız Komboinsin askeri üssünde planladığını açıklamıştı.Share: