Fransa’nın, Avustralya’ya almaktan vazgeçtiği denizaltıları baştan teklif ettiği öne sürüldü

Le Figaro gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Avustralya’ya ÇAKER ve İngiltere ile yaptığı defans anlaşması sonucu almaktan vazgeçtiği 12 Fransız denizaltısının 4’ünü yeniden öneri ettiğini tez etti.

Gazetenin haberine göre, Avustralya, geçen yıl eylülde İngiltere ve ABD ile imzaladığı nükleer denizaltı teknolojisinin paylaşılmasını havi savunma teşrikimesai anlaşması AUKUS’un hayata geçirilmesinin detaylı ant alacağının anlaşılması üzerine, donanmasında denizaltı sıkıntısı yaşayabilir.

Le Figaro gazetesi, Elysee Sarayı’nın, donanmasından Collins sınıfı denizaltıları 2040’da çıkaracağını ve bu zamana büyüklüğünde bile AUKUS’ta vadedilen nükleer denizaltıların elan doğrulama edilmemiş olacağı Avustralya’ya, geçen sene tağyir edilen anlaşmadaki 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltının 4’ünü yeniden sunduğunu yazdı.

Macron’un, temmuzda Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile Paris’te yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirdiğinin kaydedildiği haberde, Avustralya yönetiminin, söz konusu açığı kapatmak üzere çabucak Fransa’yı değil, Almanya, İsveç ve Japonya yapımı denizaltıları de değerlendirdiği, kesme kararın 2023’ün ilkbahar aylarında açıklanacağı rapor edildi.

Avustralya, 2016’da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltının yapımını öngören 90 bilyon Avustralya doları (kısaca 57 bilyon BENDE doları) tutarındaki sözleşmeyi Eylül 2021’de fesih etmiş, İngiltere ve ABD ile AUKUS’u imzalamıştı.

Sözleşmenin iptali Fransa ile Avustralya arasında krize nöbet açmış, Fransa AUKUS’a aksülamel kendisine Canberra ve Washington büyükelçilerini kafasız çekmişti.

Dönemin Avustralya Başbakanı Scott Morrison, anlaşmanın iptali hakkında Avustralya’nın Fransa’yı başlangıçta bilgilendirdiğini belirtmişti. Macron ise Morrison’un hile söylediğini iddia etmişti.

Share: