Gamze Akkuş İlgezdi: Ekin Bakanlığı’nın Vesile Kıyağı Sayesinde Yüklenici Firma Tahminî 300 Bin Teklik Yarar Etmiş

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, Sayıştay’ın Firez ve Turizm Bakanlığı’na ait denetleme raporuna gönderme yaparak, “Kader Sarayı Müzesi onarımı için tenkis verilen ortaklık, münakasa şartına göre ara bulucu hibe etmesi gerekirken hareket bitiminde ara bulucu İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne teslim etmedi. Yüklenici firmadan, meydan değeri 350 bin liralık olan çevirici üzere kısaca 52 bin lira istendi. Ekin Bakanlığı’nın bu kıyağı sebebiyle yüklenici firma kestirmece 300 bin lira kar etti” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi, bugün yaptığı kayıtlı açıklamada, Sayıştay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı 2021 Denetim Raporu’ndaki tespitlere ilgi çekti. “Felek Sarayı Müzesi onarımı üzere ihale sunulan şeriklik, eksiltme şartına göre uzlaştırıcı armağan etmesi gerekirken gelişim bitiminde aracı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’ne teslim etmedi. Yüklenici firmadan, çevre değeri 350 bin lira olan açar için kestirmece 52 bin liralık istendi. Kültür Bakanlığı’nın bu kıyağı sayesinde müteahhit firma kısaca 300 bin lira kar etti” diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

“İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde kayıp iki araçtan biri, Talih Sarayı Müzesi işi amacıyla üstenme edilmiş fakat teslim edilmemiş. Bunun üstüne, 11 Ağustos 2021 tarihli yazı ile müteahhit firmaya, sözleşmede belirtilen ve teyit edilmeyen, meydan değeri 350 bin teklik olan araçla ilgili 51 bin 750 lira TL yatırması bildirilmiş. İhaleyi kayran firma hem taahhütlerini namına getirmemiş hem bile kısaca 300 lira kar etmiş. Seçkin anlamda Hars Bakanlığı’na yakışan ve yandaşı sevindiren benzeri aksata reşit.

“ARAÇLAR BAHÇEDE ÇÜRÜYOR”

İstanbul, Muğla ve Denizli’dahi olması müstelzim hibe araçların bazılarının Ankara’da Ekin Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bahçesinde bekletildiği, Sayıştay raporu ile sabittir. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın bahçede çürümeye infirak edilen araçlarının hesabını kim verecek? Devletin, oran kurumlarınca zarara uğratılmasının hiçbir açıklaması imkânsız.

“SAYIŞTAY RAPORLARI KUŞA DÖNDÜ”

2021 Hars ve Turizm Bakanlığı Raporu 45 iş. Hatalı duymadınız, elden 45 mevzu. Sayıştay’ın kurumları didik didik denetlediği yıllardaki etki raporların esamesi bile okunmuyor. Anca usulsüzlükler yapılıyor ki kuşa dönen teftiş raporlarından birlikte kaçamıyorlar. Bizler üstelik satır aralarından üzülerek öğreniyoruz. Yaşanan usulsüzlükler ortaya çıkmasın diye niteleyerek yapılan baskılara rağmen Sayıştay, görevini yapmaya çalışıyor. Kıtipiyoz yük olmasa kim agâh ne büyüklüğünde yolsuzluk ortaya çıkacak.”

Share: