Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Çalışkan Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Kadar Temas Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, cebin teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye ulama sunan kamu hemşerilerimin başımızın üzerinde yerleri var. Özellikle hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’dahi etken hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar herhangi bir şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi yönetmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında eksiksiz bu sorunlar, teessürat ortadan kaldırılacaktır. Zat toprağımızı kendimiz işleyip, bütün birlikte güneşli pir eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’bile temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin arkası sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Kültürlü Özer, Sezgin Tanrıkulu, Pek İlhan ve Ulvi Fazıl Etçi, Içtimai Politikalardan Sorumlu Komutan Yardımcısı Gencay Savaş, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger bile katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti karşı değerlendirmelerde kâin İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Geçen yıl haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç olarak dahi bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, avrat ve gençlik kolları başkanımız, ilçe başkanımız, el ve kaymakamlık yöneticilerimizle seçme hazırlıkları ile ait çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Eylül’dahi, CHP’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma andımızı içtenlikle esasen ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödünleme vermeden, halkımız ve ülkemiz üzere azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum için de koskocaman tıpkı sene dönümü bulunuyor. 6 Ilkgüz 1939’bile ilk defa tren, Erzurum Garı’na girmişti. O periyot 40 binden çok hemşerim, istasyonda bütün, ‘Yaşasın İnönü, yaşasın Cumhuriyet Altını’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı mukavim günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 yıl geçti. Hangi yazık ki Erzurum, adalet ettiği hızlı trene kavuşamadı.

“BIRICIK KOCA REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN AHALI ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden cumhur reisi girmek üzere düşünce isterken ‘Erzurum’u çabuk katar ağına bağlayacağız. Bu mefret projenin üstelik her aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o çabuk katar? Hangi yazık ki bugün Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Yegâne âdem rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan ahali ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u gelişigüzel kuracağız. Veca varsa tılsım dahi Cumhuriyet Altını Umum Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın yaşam tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak güzelce, ümitli Türkiye’ye eskimemiş tıpkı iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ TÜRE ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde okkalı tıpkısı mesai yürütüyoruz. Bir Zaman Erzurum’un bile aralarında bulunduğu kâh illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor demin. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu tevessül etmek için projelerimizi anlatıyoruz. Birkaç kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem üstelik umum Türkiye’nin hep sorunlarını birlikte müşterek, el ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet Altını’in anne taşlarının atıldığı yer majör illerimizden birisidir. Bu ilimizi hak ettiği yere ilam etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü tıpkısı hemşeriniz, ayrımsız kardeşiniz yerine söylüyorum. Bayrı tarihi olan tıpkısı şehrimiz Erzurum’bile çalmadık husus bırakmadık, bırakmayacağız da. 99. yapı yıl dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum mebusluk yaptı. Milli iradenin önce söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim kent Erzurum’un hem ego hem birlikte partimizde haddinden fazla özel, yüce ayrımsız yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, DÜŞÜK BEDELLİ KIRMIZI MAZOT VERECEĞİZ”

Sayın Genel Başkan’ımızın bile ifade ettiği kabilinden çiftçilerin Tarım Yüreklilik Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Ekincilik ürünlerinin, hayvanların mahdut dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Dikici, hiçbir zaman ektiğinden, ürettiğinden uymazlık etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, bağan bedelli al mazot vereceğiz. Rençper ürününü satamazsa yağız çevrim dostu TMO ürünü takanak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum ki bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne kadar kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, deneyimli kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza eş oluyor. Gelişigüzel dertlerimize hal bulmaya, sorunları tespit etmeye çalışıyor. Türkiye’de avarelik, kısırlık sorunu, yer büyük sıkıntılardan birisi adına gelişigüzel gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında cemi bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için savaşım vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a kadar 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Zaman Türkiye’birlikte 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum ki Erzurum 62’nci tam. Türkiye’nin bildirme koca balaban şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı banko türe etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum ilk 10’birlikte olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu iyicene coğrafyada her bir yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun için her bir ilimizle ait yüce projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Balkı gibi illerimizde hele hayvancılık ve tarım çokça eke. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede yaklaşık 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır rastgele güzeşte dönme büyüyen işsizliğe de bu vesileyle umar bulacağız.

“ÜRETİMİN CAN DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzdelik 80’inin kesim kaynağı tarım ve hayvancılık. Maatteessüf hangi tarım ne üstelik hayvancılık kalmış. Sürekli göç veren bir iklim haline mevrut Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Kavşak ve Hınıs, tarım arazilerinin genişlik ağır sıklet olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz başta görünmek için bölgede güçlü yurttaşlarımız ilan-baskı ayakta duruyor. Tek konvansiyon kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı yeniden canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu bayrı şehrimizi siyasal çekişmelerin kaderine bırakamayız. Tüvana zat bakımından Türkiye’bile 11. sırada kâin Erzurum’üstelik durumunda üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı büyük benzeri titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın kavil kaynaklarını gine hayata geçireceğiz. Alelhusus şita turizmi üzere kebir destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin yeryüzü heybetli ski merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada kâin 41 yüce kayak merkezi beyninde 18’inci tam. Neden Palandöken evvel 5’te değil? 12 ayın yaklaşık 6 kocaoğlan karla kaplı olan bu bayrı coğrafyamızda turizmi ihya etmek üzere projeleri paydaşlarla gelişigüzel hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA BITMEME EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve sosyal altyapısı yıllardır ihmal edilmiş. Hem kültürel hem da içtimai çöküntü Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın sayılı transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’dahi efdal aceleci tren, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Erzurumlu bire bir kardeşiniz adına, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: