Gazeteci Yazar ve Akademisyen Erol Manisalı Hayatını Kaybetti

Gazeteci, edip ve akademisyen Erol Manisalı, otama gördüğü Payitaht Üniversitesi Hastanesi’nde bugün hayatını kaybetti.

Başşehir Üniversitesi Hastanesi’nde bire bir süredir tedavi gören gazeteci, edip ve akademisyen Prof. Dr. Erol Manisalı, 82 yaşında zaman sabaha karşı yaşamını yitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nden yapılan açıklamada, “Yokluğunu her devir hissedeceğimiz sevgili hocamızın ailesine, dostlarına, öğrencilerine ve camiamıza başsağlığı dileriz” denildi.

MANİSALI KİMDİR?

Erol Manisalı, 20 Orak Ayı 1940 tarihinde İstanbul’birlikte dünyaya geldi. Vefa Lisesi mezunu olan Manisalı, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tedrisat üyeliği ve tıpkısı kurumun Avrupa ve Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını yaptı. İngiltere, MEMLUK, Japonya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Avusturya, Norveç ve Darı ülkelerinde çok sayıda konferans veren ve uluslararası konferanslarda enerjik murahhas adına kâin Manisalı’nın, Türk ekonomisi ve Avrupa Birliği (KEZ) ilişkileri içeren raporları bulunmaktadır.

Sertel Demokratlık Ödülü’ne 2005’te müstahak görülen Manisalı, 13 April 2009 itibarıyla Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına makbuz. Henüz bilahare mahkemeye irsal edilen Erol Manisalı tutuklandı. 4 Haziran 2009 günü cezaevinde rahatsızlanan ve hastanede yapılan kontrollerde Manisalı’nın düşünce damarlarında tıkanıklık saptandı. Memesinde de tıpkı kitle saptanan Manisalı’ya amansız hastalık teşhisi konuldu.

Operasyonla memesindeki kanserli doku alınan Manisalı, 11. Çetin Ceza Mahkemesi’nde soruşturma savcısının üstelik müspet görüşü üstüne boşaltma edildi. İstanbul 13. Pahal Ceza Mahkemesi yoluyla 5 Ağustos 2013’te alınan kararla Manisalı, Ergenekon davasında 9 sene hapis cezasına çarptırıldı. Manisalı, Cumhuriyet gazetesinde “Bıçak Sırtı” köşesinde yazarlığa bitmeme ediyordu.

Share: