Gençler, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “Güre Ne Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a mevrut gençler, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, ilkin Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Kazı Bilimi Müzeleri kalkmak amacıyla onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini rüyet fırsatı bulan hem bile ücretsiz konaklayan seyyah gençlerle konuştu.

Geçen yıl Müze Bilgili alan ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Politika Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü öğrencisi Elif Medih Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında önceki namına Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları eserler aslında benim rabıt alanıma aracısız giriyor. GNS’nin bu imkanından feyizlenmek dahi bizler üzere haddinden fazla iyi.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Bilgi Tarihi Bölümü’nde bire bir yıl yetişek aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana birçok kültürü süresince barındıran ayrımsız milletiz. Bu sebeple farklı kültürleri karakterize etmek, geçmişimize şahitlik etmek, onların pekâlâ yaşadıklarına dayalı fikir sahibi başlamak üzere bu müzeleri müracaat etmek, tıpkı nevi geçmişe tanıklık etmek bence çok kebir ve kıymetli. Okumuş gelişimimiz için bile gezerek öğrenmenin çok müfit olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple iyi ki GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Kurnaz sahibi olduktan sonra kendisinde seyran tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Iri gençleri gezmeye motivasyon ediyor. Müze Kartımı aldığımda evvel Kazı Bilimi Müzesi’ni gezdim. Demincek Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı başvurmak istiyorum. Osmanlı’dan küsurat tam sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Felek Sarayı. Hep köşkleri, müzeleri gezdim. Arz haddinden fazla ilgimi çekici saha İslam Fen Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı üstelik İstanbul’un gün kokan ayrımsız şehir olduğunu, mega kenti gezmekten esenlik aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini bereketli bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini tamlayan Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin yararlı olduğuna belen etti.

Alataşlı, GNS’nin gençler amacıyla kusursuz tıpkısı aplikasyon olduğunu belirterek, “Geçmişe ihtimal zengin yavru gezebilirdi, kimsesiz gezemezdi lakin günümüzde gerek fukara icap ensesi kalın olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Genç, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diye niteleyerek düşünebilir. Devletimiz bunu de düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu birlikte biz gençler üzere balaban tıpkısı armağan. Düşünüyorum da acaba dünyanın neresinde hakeza bir uygulama var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname gelmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Önceki yıllarda birçok gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri üstelik görme fırsatı bulamadığına vurgu yapan Alataşlı, seyran planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’üstelik bir nice müze gezdiğini ve sunma aşkın Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Peygamber Efendimizin cesim eşyalarını gördüm, haddinden fazla etkilendim. Devletimizin buna ehil çıkması çok hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu kök projeler artık gelişecek, devletimiz buna yönelik henüz evire çevire şeyler birlikte yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri bile gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’üstelik bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin böyle tıpkısı aplikasyon yapması çokça güzelce oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 rezervasyon alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’bile konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Hilal Enerjik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda serian başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere evire çevire aynı imkan sağladığını tamlayan Acara, GNS uygulamasından dahi faydalanarak müzeleri gitmek istediğini kaydetti.

Çevik, “Öğrenciler için gayet liyakatli bir proje. Çoğu mektepli müzeleri gitmek istiyor ama bu devirde özellikle öğrenciler çok fazla masraf yapamıyor. Devletimizin hakeza tıpkısı aplikasyon yapması haddinden fazla güzel oldu.” diye konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü 1. derslik öğrencisi Edanur Özdemir bile Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 periyot süresince kenti gezeceğini anlatım etti.

Arkadaşıyla ayrımsız rota çizdiklerini aktaran Özdemir, “Deneyimsizlik Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Deneyli’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı başvurmak istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı yolmak istiyorum.” dedi.

Herhangi Bir iki projeyi da çok hayır bulduğunu söyleyen Özdemir, “Seçkin şehirde olabilmesi de çok iyicene bir imkan. Dinlence fırsatı bile sunuyor gençlere. O yüzden çokça beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler için çok bol bire bir aplikasyon, hep bitmeme etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu’nda nazil Kastamonu Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Katmerli dahi Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a müracaat etmek üzere geldiğini söyledi.

Projeyi çokça beğendiğini anlatım fail Ekstrem, “Kalacak meydan için tıpkı bütçe ayırmış olmuyoruz. Çabucak misil parası ve zatî harcamalarımız üzere bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler üzere haddinden fazla bereketli benzeri aplikasyon, bütün bitmeme etmesini isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Müze antre ücretlerinin faziletli olduğunu amma öğrencilere sunulan Müze Deneyli’la ücretsiz seyran imkanı bulduklarını anlatan Şiddetli, şunları söyledi:

“Müze kart uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 günü bile kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’üstelik dahi bu aplikasyon sayesinde bir nice müzeyi gezdim. Burada dahi gezeceğim. Galata Kulesi’nde üstelik Müze Anaç uygulaması muteber.”

Gazi Üniversitesi Vukuf Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Günahsız ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere gezme imkanı sağladığını tamlayan Arı, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni gitmek ve bazen müzeleri gezmek istediğini, Müze Anaç uygulamasının bunun için iyice ayrımsız olanak sağladığını belirtti.

“Bu süreç hep bire bir seneye yayılabilirse çok iyice evet”

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden yıpranmamış mezun olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri için KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle kitap okuma fırsatımız oldu, çeşitli kitaplara ücretsiz ulaşma imkanı verdiler. Ücretsiz dinleti ve temsil düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı seyran fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Türlü müzeleri gezdim. Gezilebilecek temas yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir çokça güzelce. Odunpazarı’ndaki müzeleri gezme fırsatım oldu. Eskişehir’da iki, Kütahya’dahi tıpkısı şeb kaldım. Bu vesile benim için yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında ayrımsız hafta sonraları arkadaşlarıyla Denizli’yi birlikte gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin temas yaz gerçekleşmesini istiyorum. Seçkin yaz, yeryüzü azından 3 ay ücretsiz Türkiye’deki illerde tevakkuf etmek istiyorum. 5 zaman çalışmamak güzel fırsat, inşallah dönme sayısı uzarsa şehirlerde daha üstelik fazla kalma imkanımız tamam. Bu proses bilcümle tıpkısı seneye yayılabilirse bizim için çok güzelce tamam.” diye niteleyerek konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu bile gençlerin ders hizmet etmek büyüklüğünde sosyalleşmeye dahi ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi çokça severim, müzelere giriş ücretsiz olduğu üzere Marco Değnek ve Evliya Çelebi üzere geziyorum.” dedi.

Sunu son arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini belirten Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı dahi gezerim belli. Gideceğiniz bölgeye mail KYK’lardan birine başlangıçta ayırtma yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye konuştu.

Bakioğlu, Taze Ne Sever? ve sayısal Müze Iri uygulamasının bitmeme etmesini istediğini belirterek, “Bundan Sonra ‘genç’ dediğimiz yaş grubu 23-24 değil. Gözyaşı skalası belki 32-33’e büyüklüğünde uzatılabilir. Müze gezmek parayla ölçülebilecek tıpkısı değer değil. Süresiz ve ücretsiz olması henüz ferah.” ifadelerini kullandı.Share: