Gençler Türkiye Kürek Şampiyonası Adıyaman’da başladı

Adıyaman’ın Gölbaşı Gölü’nde 3 aktarılma sürecek olan Çoluk Çocuk Türkiye Kürek Şampiyonası tören ile başladı.

Adıyaman Valiliği, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gölbaşı Kaymakamlığı ve Gölbaşı Belediyesinin katkılarıyla Türkiye Kürek Federasyonu yoluyla 26-28 Ağustos tarihleri ortada Adıyaman’da gerçekleştirilecek olan Gençler Türkiye Kürek Şampiyonası’nın açılışında tören düzenlendi.

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray kadar şişman kulüpler özellikle almak için Türkiye’nin değişik illerinden 20 kulüp ve 500 sporcunun katılımıyla Gölbaşı ilçesinde başlayan Çoluk Çocuk Türkiye Kürek Şampiyonası açılış törenine Ilbay Mahmut Çuhadar, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Saylav Ahmet Aydınlık, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı, Gölbaşı Şehremini İskender Saika, Cahillik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, sporcular ve haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını işleyen Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü Fikret Bahadır, kurum olarak yaptıkları çalışmalardan bahsederek, Gölbaşı Gölünün kürek sporu için yeryüzü akla yatkın düzlük olduğunu söyledi.

Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı ve Gölbaşı Belediye Reisi İskender Sebep ise, Türkiye Kürek Federasyonu eliyle Gençler Türkiye Kürek Şampiyonasının Gölbaşı ilçesinde düzenlenmesinden duydukları mutluluğu dile getirdi.

Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk ise, “Amacımız, hep gençlerimizi incitici alışkanlıklardan uzak tutarga, kürek sporuna heveslendirmek ve toyluk amacıyla adamakıllı aynı gelecek hedeflemek. Bizim sporumuz print aynı spor. 2 çağ boyunca burada çokça keyifli müsabakalar gerçekleştireceğiz “dedi.

Gençler Türkiye Kürek Şampiyonasının Gölbaşı ilçesinde düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Okumuş ise, ” Kürek sporu amacıyla Gölbaşı gölümüz genişlik domuzuna parkura topluluk. Bu müsabakalar sonucunda dünya çapında sporcularımızın çıkacağına inanıyorum. Bizlerde hükümet yerine Cumhurbaşkanımızın riyasetinde Cahillik ve Spor Bakanlığımızın öncülüğünde gençlerimizin önünü ayırmak amacıyla çok pahal işler yaptık. Şu anda Gölbaşı ilçemizde gölün kıyısında Toyluk kampı yapıyoruz. Spor tesisi bakımında daha ilk 9 üretim olan bu şehirde zaman 156 spor tesisimiz bulunan. Zaman Çoluk Çocuk Türkiye Kürek Şampiyonası Gölbaşı ilçemizde benzeri ilktir. Amma biz bununla yetinmeyeceğiz. Gölbaşı gölü akarsu sporları amacıyla çokça kırıcı tıpkısı destinasyon. Gölbaşı ilçemiz inşallah Balkan Şampiyonasına de karı sahipliği yapar. Gençler Türkiye Kürek Şampiyonasının Gölbaşı ilçemizde yapılmasında emeği geçen Valimize, Türkiye Kürek Federasyonuna ve emeği sabık herkese çok teşekkürname ediyorum” dedi.

Adıyaman’de bir öge imza atılan dev organizasyonun startını zaman itibariyle verdiklerini tamlayan Ilbay Mahmut Çuhadar ise konuşmasında, “Hakeza domuzuna tıpkı organizasyona familya sahipliği yapmaktan ve gençlerimizi Adıyaman’birlikte ağırlamaktan balaban aynı sevinme duyuyoruz. Zaman ilk defa Türkiye’de Sakarya’nın doğusunda gerçekleşen benzeri şampiyonluk izleyeceğiz. Kürek Sporları Şampiyonası Türkiye’de ilk kez doğuda Adıyaman’üstelik yapılıyor. daha çok Gölbaşı ilçemizin Balkan ve Avrupa Şampiyonasına bile familya sahipliği yapacağına inanıyorum. Zira bizde göl, tabiat ve azim var. Gölbaşı ilçemiz herhangi bir ant ilklerin ilçesi olmuştur. İnşallah bu azim devam ettiği sürece arkadaşlarımızla alay malay haddinden fazla evire çevire işler yapacağız. Gine Kürek Federasyonu Başkanızın bizleri cesaretlendirmesiyle inşallah 27-28 ve 29 Ilk Teşrin 2022 tarihleri beyninde Besni Kızılin’den Halfeti’ye uzanan 60 km’lik tıpkısı parkurda dünya sporcularının da katılacağı tıpkısı Kürek Maratonu düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu iyice organizasyonun Gölbaşı ilçemizde düzenlenmesinde emeği geçen katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ilbay Mahmut Çuhadar, TBMM Milli Defans Komisyonu Başkanı ve Adıyaman Saylav Ahmet Kültürlü, Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk ve Gölbaşı Kaymakamı İhsan Ayrancı ile alay malay müsabakaların yapılacağı Gölbaşı gölünde parkuru tekneyle gezerek incelemelerde bulundu.

Müsabakalar Cuma Namazı, Cumartesi ve Veriş haset yapılacak final yarışları ile devam ederken, yarışlar yürek ve madalya töreni ile sona erecek. – ADIYAMAN

Share: