Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Dar başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında bulunan Yurt Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkıntılı başvuru sonuçlarının bir numara fazda alengir oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi çözümleme, plan ve uygulama adına üç asıl başlıkta inceliyoruz”

Güçlükle referans süreçlerini ‘analiz, plan ve uygulama’ olarak 3 anne başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli sistem işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına mecmu çalışmalarımızı bili odaklı bir şekilde kâffesi ile tıpkısı cümle yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini da çözümleme, tasrif ve uygulama adına üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara iskân sürecini sunu akıcı şekilde, sunma eli nimetli, ateş parçası bire bir eş güdüm ile gerçekleştirmek. Öncelikle tekmil başvuruların ıcığı cıcığı nesnel aynı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal altyapı verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni eğitim öğretim yılı için başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 amme kurumu marifetiyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Türe Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal yerine teyit edilen altyapı ile çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, sağlık, başarı ve sosyal nitelik kriterleri anne alınarak sayısal ortamda afaki aynı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına genişlik mail vekâlet yurdundan yolmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dek aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda toplanmış ensiz başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Almanak bazda yer çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik faziletli akort oranını gerçekleştirdik. Talih adına bir numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ev faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, ÇAKER yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzde 80’lik ayrımsız gelecek oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 el hepsi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde bile ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere düzlük verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak için 41 iklim merkezimizde kül başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde angaje etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: