GİRESUN NAZIR ARISTOKRAT: MERSİN’DEKİ EYLEM, AMERİKA MERKEZLİDİR

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Aristokrat, Mersin’de polisevine müteveccih terör saldırısına ilişkin, “Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir” dedi. İçişleri Bakanı Soylu, DOĞRU Tümen Giresun İl Başkanlığı’nca düzenlenen Genişletilmiş İl Müşavere Toplantısı’na katıldı. Burada mütekellim ve Türkiye’nin terörle mücadelede çok önemli noktaya geldiğini kaydeden Vekil Soylu, “Güzeşte hafta başında şehidimizin kahramanca mücadelesi, gazimizin yiğitçe mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonradan dahi cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde az daha CHP’liler evvel akşam ezanı tweet atmışlar, ‘Türkiye’nin sokakları terör doldu’ diyerek. ‘Terör doldu’, seviniyorlar. PKK’nın seçme eylemi ‘Aman ayrımsız istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman hakeza olsun’. CHP’nin ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun o avanelerine söylüyorum buradan; PKK’nın eylemlerini sizi sevindirecek noktaya getirmeden onları içtima yedi intaç dibine gömmeyenler namerttir. 6 yıldır, 15 Temmuz’dan sonradan yegâne gösteri, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu dahi söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli ayrımsız eylemdir” diyerek konuştu.

‘MÜNBİÇ’TEN TARSUS’A PARAMOTORLA GELDİLER’

Mersin’deki saldırıyı gerçekleştirenlerin, Münbiç’ten paramotorla Türkiye’ye geldiğini kaydeden Aristokrat, “Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç’ten debi ettiler. Eylemden geçmiş akşam saat 20.00 bakımından cümle 12-13 saat paramotorla paraşütle beraber Tarsus’a geldiler. Tarsus’ta kıyıya mümasil aynı yere indiler, sabah saat 10.00’a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan naşir bilahare birilerinin arabalarına binerek normal vatandaşların, onlar üstelik insanlık yerine götürmüşler ve ondan sonradan eylemi gerçekleştirdiler. Ego 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk defa Amerika vasıtasıyla bizden bir molekül istendi. Güven Genel Müdürlüğü’müzden ve duyum birimlerimizden ‘Şu eylem eden silahların dizi film numaralarını sizden istiyoruz’. Hastalık istediler? Bizim arkadaşlarımız birlikte onlara haddinden fazla pir tıpkısı yanıt verdi, duyu teşkilatımız. ‘Siz önce evvel PKK’ya gönderdiğiniz silahların sıra numaralarını bize gönderin, biz ondan sonraları size göndeririz’ diye niteleyerek” dedi.

Bakan Soylu, karşılarında kökü dışarıda ana tehalüf partisi olduğunu söyleyerek, “Bu işi takip etmeyeceğimizi düşünmesinler. Görecekler; o liste, onların başına bela olacak. Teröristi fazla benzeri yerde aramalarına lüzumlu namevcut. Meclis’te hemencek yanı başlarına baktıklarında HDP milletvekillerine bakmaları yeterlidir, yıldırıcı çekmek amacıyla. Onlara topluluk çıkanlar, onlarla bu arada olanlar, onların hapishaneden attığı mesajlara umum çırpanlar, bittabi kim bu milletten gerekli cevabı alacaklardır. Rastgele bu arada alacaklardır. Görüngü oldu, ‘İlk geçmiş DEAŞ yaptı’ dediler, yetmedi; o ilçedeki yöneticileri, benzeri kadın polis güçleri cinnet geçirdi o taradı dediler zira PKK’ya türap iliştirmek istemiyorlar. Biz yaptığımız araştırmaların ardından bir kıymetlendirme ortaya koyduk, ondan sonradan şirazeleri şaşmış oldu. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biliyoruz. Buradan öyle kurtulmak yalın kat tıpkı gelişim değildir” diye konuştu.

‘TERÖRİST SAYISI 120’NİN ALTINA DÜŞTÜ’

PKK ve yıldırı örgütlerinin sülale ayından itibaren toplam 126 eylem gerçekleştirmek istediklerini belirten Icra Vekili Soylu, “Bunların sadece 13’ü enerjik bombaydı. Onların hepsini engelledik. Genelkurmay’dan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne büyüklüğünde jandarmadan polisimize büyüklüğünde savunma sanayimizden MİT’e büyüklüğünde cumhuriyet tarihinin yer zinde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın yönetimi ve iradesiyle terörle savaşım ediyoruz. Bunun sonucunu alıyoruz. Türkiye içerisindeki yıldırıcı sayısı bazen zamanlar on binler oldu, şimdi 120’nin altına düştü. Biz cumhuriyetin bir numara asrını bitiren milletiz. Deminden ikinci asrına hayatımız müsaade ederse terörle uğraş bir günlük ayrımsız iş değildir. Zira bu işi başımıza musallat edenler, ülkemizin standartları yükselmesin, mutlak ve faal bire bir ülke olmasın, kalkınan bire bir mutluluk olmasın, başımıza bela etmişlerdir, musallat etmişlerdir” açıklamasında bulundu.

“Giresun alp bir şehirdir, bu yiğit şehre tekmil atfetmek istiyorum” diyen Bakan Soylu,

“Bugün Türkiye’de kırsalda yıldırı örgütü neredeyse tamamına yakını çökertilme noktasına getirilmiştir. Tendürek Dağı haddinden fazla yıllar sonradan arı sili, Kars’ta tıpkı bir tane terörist bulunmayan. Bingöl, Elazığ arı sili, Erzurum tertemiz. Amonaslar, karşısı hızla Afrin olmasına karşın bir lahzada Suriye olmasına karşın tertemiz. Hepinizin huzurunda söylüyorum. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Dert tertemiz olacak, Van kırsalı arı sili olacak, Şırnak arı sili olacak, Hakkari ve Tunceli tertemiz olacak, PKK terör örgütü Allah’ın izniyle çökertilecek” dedi. Icra Vekili Soylu, konuşmasının arkası sıra TBMM’nin açılışına gelmek üzere Ankara’ya gitti.

Share: