GMKA tarafından Güney Marmara’nın tohumculuk raporu hazırlandı

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda zindelik gösteren Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) marifetiyle Balıkesir ve Çanakkale illeri kapsamında tohumculuk sektörünün ele alındığı tabir hazırlandı.

GMKA’dan yapılan yazılı açıklamada, “TR22 Cenup Marmara Bölgesinde Tohumculuk Raporu”nda kesim ve diyar verileriyle tohumculuk sektörünün çözümleme edildiği, tohumun azık zincirinin ilk halkası olarak çabucak zirai tıpkı girdi değil, teknoloji kullanılarak elde edilen ve faziletkâr gelir getiren iktisadi değere erbap ayrımsız materyal yerine kabul edildiği belirtildi.

Balıkesir’de 19 mezun tohumculuk kuruluşu bulunduğu, bunlardan 11’inin hususi araştırı çıkışlı, 2’sinin ise laboratuvar analizi yetkili firmalar olduğu, bunların birlikte 130 amut üretici firma, 17 süs bitkileri üreticisi ve 2 fide üreticisi ile 392 tohum bayisinin ruh gösterdiği dökme açıklamada, Çanakkale’birlikte ise 1 izinli tohumculuk firması, 11 rekiz üreticisi ve 170 döl bayisinin düz aldığı duyuruldu.

Raporda, tohumculuk sektörünün bulunan uzanım değerlendirmesi ve üretimin ihtiyacı karşılama durumunun ele alındığına değinilerek, “Bunun birlikte raporda; bölüm içindeki dış ticaret verileri, pazarlama yapıları, amme ve STK’ların rolü ile tescil ve kabul konuları de tafsilatlı benzeri şekilde incelendi. Ifade kapsamında tohumculuk sektörünün ruhlu ve algın yönleri ortaya koyularak, gelecekteki vesile ve tehditler dahi değerlendirildi. Nahiye ve mevki ekonomisi amacıyla serencam adım majör olan tohumculuk sektörünün, yapılan analizler ve hazırlanan raporlar ile henüz kapsayıcı ve sürdürülebilir ağıl getirilebileceği düşüncesiyle hazırlanan çözümleme raporu, sektörün kamu paydaşlarına koca aynı hakikat sağlamaktadır.” ifadesine kayran verildi.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen GMKA Genel Sekreteri Abdullah Ağır Sıklet, Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi Serencam Odaklı Programı kapsamında hazırlanan tohumculuk raporuna ajans internet sitesi ve Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünün Kalkınma Kütüphanesi adresinden erişilebildiği bilgisini paylaştı.

Doğru yavru kullanımının, vahit kayran başına elan aşkın iz elde edilmesinin geçmiş şartı yerine kabul edildiğini vurgulayan Okkalı, “Bitkisel üretimde tohumun yanında iklim ve yer şartlarının da önemi büyüktür. TR22 Güney Marmara bölgesi, tohumculuk sektörü amacıyla akla yatkın arazi ve abuhava koşullarına eş olup, devir içerisinde büyük bire bir konuma eş olan tohumculuk firmalarının hayatiyet gösterdiği tıpkısı bölgedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: