Gökçealan, Osmancık Üzümü ile Şenlendi

Efes Selçuk’un Gökçealan köyünde planlı Şerefine Salkım Kadın Osmancık Üzüm Şenliği, tören düzeni üyelerinin birlikte katılım sağladığı üzüm hasadı ile başladı.

Efes Selçuk Uray Bandosu’nun korteji ile renklenen şenliğe, CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, esbak çevrim CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İlçe Kaymakamı Ekrem İnci,  Ekincilik Yazarı Mehabetli Ekber Saika, Müzisyen Gaye Ivedi, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Efes Selçuk Belediyesi Umum Oyunları Ekibi ve ağabey gösterisinin peşi sıra şenlik açım konuşmaları ile bitmeme etti.

“BİZ IZZETINEFIS DUYUYORUZ BU KÖYLÜNÜN ÜRETİMİNDEN”

Efes Selçuk Belediye Reisi Sürgün Ceritoğlu Sengel, yaptığı konuşmada üretimin önemine ilgi çekerek, şunları söyledi:

“Yıllardan beri tarım politikalarının kavisli gitmesi dolayısıyla besin egemenliğini savunuyoruz, üretimi destekliyoruz, üreticinin birlikte olduğumuzu rastgele devir söylüyoruz. Bu büyüklüğünde falsolu politikalar üzerine halen daha o toprağa ilişkin olan, halen elan istihsal fayrap etmek üzere çabalama harcama eden, halen daha bizler için müteharrik ve toprağına vabeste olan köylülere şanlı alkış istiyorum. Gökçealan üzere Osmancık üzümü çok değerlidir. Gökçealan bu üzümleri üretirken yoğun yerine faaliyet sarfiyat etmektedir. Tığ üreticilerimizin bittabi emek sarfiyat ettiğini bildiğimiz amacıyla Osmancık Üzüm Şenliği adının kullanılmasına karşın bu gabi halkı bize haysiyet verdiği için o yüzden şenliğin adını ‘Şerefine Salkım Bayan’ koyduk. Zira toprağa değer verenlerin hangi büyüklüğünde haddinden fazla olduğunu biliyoruz. Tığ itibar duyuyoruz bu köylünün bizimle olmasından, biz onur duyuyoruz bu köylünün üretiminden. Biz onur duyuyoruz bu köydeki Atatürkçülerden. Hepiniz haysiyet verdiniz, itibar verdiniz. Üretiminiz verimli, bereketiniz bitmeyen olsun. Şenliğimiz hepimize doğru olsun.”

Ekincilik yazarı Yüce Ekber Saika, Türkiye’nin zengin tıpkı tarım potansiyeli olduğuna ilgi çekerek, “Türkiye tarımdan baylanlık üretebilecek çok iri aynı potansiyele eş benzeri mutluluk. Türkiye tarımdan şımarıklık yaratarak birçok problemini çözebilecek. Ego Sayın Başkanımıza bu şenlik üzere çokça teşekkürname ediyorum. Gökçealan üzüm üretimi açısından oylumlu merkezlerden aynı tanesi ve Osmancık kadar özlük tarihinden gelen benzeri üzümü var. Burada üretici bütün verdiği emeği bu şenlikle kutluyor. Osmancık üzümü ile ilgilendiren coğrafi bel alınma sürecinin sonuca ulaşması ve bu üzümün korunması haddinden fazla yüce. Bu konuda de belediyenin çalışmalarının desteklenmesi ve bir an geçmiş sürenin sonuçlanmasını diliyorum” dedi.

Önceki dönem CHP İzmir Mebus Musa Çam, “Yıllardır bu köye üzüm şenliği üzere gelmekten büyük aynı sevinç duyuyorum. Çiftçimizin, köylümüzün yüzünün güleceği günlerin benzeri an geçmiş gelmesini diliyorum” diye konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin kurtuluşunun tarımda olduğunu belirterek, “Tarıma müteveccih Efes Selçuk Belediye Başkanımızın son yıllarda yaptığı çalışmalara şahitlik edince burada girmek istedik. Burada eke üzümleriniz var. Bunların markalaşması, ekleme ayar elde edilmesi mutlak surette sağlanmalı. Çocuklarımıza tarımı sevdirmeliyiz. Bu anlamda belediye başkanlarımızın sakil çabalarını görüyoruz. Bunu geliştirelim. el birliği ile ziyalı yarınlara yürüyelim” dedi.

SARIBAL: “OSMANCIK ÜZÜMÜ BU ÜLKENİN ARZ KIYMETLİ ÜRÜNÜ”

CHP Ekincilik Politikalarından Sorumlu Umumi Başkan Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da şöyle konuştu:

“Gökçealan’üstelik üretilen Osmancık üzümü çekirdekli, lezzeti birlik, susuz üstelik üretilebilen ayrımsız çeşit. Zaman Osmancık üzümü için düzenlenen tıpkı şenlik amacıyla buradayız. Osmancık üzümü bu ülkenin sunma kıymetli ürünü. Bu kitap baran yağsa bile yağmasa de yetişir. O yüzden biz birlikte diyoruz kim; Osmancık üzümü yerel bire bir nev. Osmancık üzümü coğrafi belen almalı. Bunun amacıyla tığ elimizden geleni yapacağız. Uray başkanımız elinden geleni yapıyor. Tığ üstelik hepimiz bu coğrafi meni için elimizden geleni yapacağız. Ego Sürgün Başkanı kutluyorum. Tıpkısı kadın duyarlılığı ile Efes Selçuk’ta zirai kalkınmayı muvaffak olmak amacıyla seçkin şeyi yapıyor. Bugün de çiftçisinin yanı sıra gelişigüzel makule desteği vermeye çalışıyor. Bu sevinç ile üzümün sesini duyuruyor. Üreticiye üretmeleri amacıyla destek veriyor. Bugün dahi bağbozumu şenliği ile küçük Sürgün Başkan bir kat elan Efes Selçuk’tan rüya olmaya, çiftçiyi desteklemeye ve üretimi sürdürülebilir olması üzere elinden geleni yapmaya bitmeme ediyor.”

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci ise “Bu şenliği düzenleyen uray başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel’e, uray çalışanlarına ve emeği sabık herkese teşekkürname ediyorum. Nice sunturlu günlerde irtibat, kardeşlik ortamında festivaller, şenlikler yapılmasını diliyorum” dedi.

Yapılan açılış konuşmalarının arkası sıra katılımcılar, Yankı Bilimi Gitarlı Kız İrem ve ekibinin konseri ile eğlendi.

ARZ FENA HÂLDE ÜZÜMLER SEÇİLDİ

Şerefine Salkım Hatun Osmancık Üzüm Şenliği’nde planlı yarışmada Gökçealan’ın yer domuzuna üzümü ve sunma iyicene Osmancık üzümü dahi seçildi. Yargıcılar Kurulu üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda “En Iyice Üzüm Yarışması’nda”  Gökçealanlı üzüm üreticilerinden İbrahim Sonuç üçüncü, Yüksel Bozdoğan ikinci ve Merve Son birincilik ödülü almaya doğruluk kazandı. Bildirme Güzelce Osmancık Üzüm Yarışması’nda ise Serkan Özoğuz üçüncü, Durmuş Gezgin ikinci ve Gülseren Ovalıoğlu bile birincilik ödülüne layık görüldü.

Şerefine Salkım Kadın Osmancık Üzüm Şenliği Efes Kent Orkestrası Konseri ile devam etti. Dinleti böylecene Başkan Ceritoğlu Sengel, orkestraya teşekkürname plaketi verdi.Share: