Gönüllü öğrenciler, Yıldırı şubeden öğrendiklerini fuar standında anlatıyor

İzmir İl Güvenlik Müdürlüğü Terörle Savaş Ofis Müdürlüğü’nün önceki projelerde eğitim bilimi verdiği öğrenciler, öğrendiklerini İzmir Enternasyonal Fuarı standında gönüllü adına fiilen gayrı vatandaşlara aktarıyor.

İzmir İl Itimat Müdürlüğü Terörle Uğraş (TEM) Büro Müdürlüğü ekipleri, yurttaşlık bağı ile sınırlanmış tüm bireylerin irtibat ve muadele içerisinde yurt savunmasında pekâlâ savaşım ettiklerinin aktarılması ile ilişkinlik bilincinin oluşturulması, hars, inanç ve budunsal farklılıklardan doğan zenginliklerin gösterilmesi ile milli ve manevi değerlerimizin benimsetilmesi, ülkemizin ayrımlı mıntıka, kent ve kültürlerinden böğür grupların tıpkısı araya getirilmesi ile kaynaşmanın, angajman ve beraberliğin sağlanması, ilişkinlik tekvin, kuma devir – eş yaşam bilinci ile değerler benimsetme aşamasında Yaşayarak “Durumunda” Öğrenme Metodu kullanarak öğrenciler üzerinde henüz faal hatıralar bırakılması, çoklu duygular ve can bağların harekete geçirilmesi, gençlerin iş hal ve eleştirel düşünme kabiliyeti kazanmalarının sağlanması amaçlarıyla öğrencilerle ilişkin yıl boyunca tıpkısı çokça proje geliştirdi. Projeler çerçevesinde güven mensuplarından terör örgütlerinin propagandalarına alın bire bir yaymaca görerek bilinçlenen öğrenciler ise polis güçleri ağa ve ablalarıyla olan iletişimini koparmadı.

Fahri kendisine fuar standında saha aldılar

Yıl boyunca polis güçleri ekipleri aracılığıyla benzeri çok proje dahilinde bilinçlendirilen öğrenciler, öğrendiklerini başkalarına dahi aktarmak üzere 91’inci İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki yerlerini aldı. Fuarın başlamasından bu yana risale dağıtarak, video izleterek ve yüz yüze konuşma yaparak, ilkin terör örgütlerinin etki propagandalarından bahseden Betül Karaman, Iraz Özer ve Büşra Şenol ünlü 3 gönüllü öğrenci, güven teşkilatının buna alın çalışmalarından bile bahsediyor.

“İnsanların dümdüz kandırılmasını engel olmak amacıyla buraya geldik”

Fahri öğrencilerden Betül Karaman, yıldırı örgütlerinin çeşitli propagandalarla gençleri çok mahdut kandırabileceklerini öğrendiklerini ve bunun önüne geçebilmek üzere fuara geldiklerini söyledi. Karaman, “Terörle Savaş Şube Okulumuza brifing gayeli ekipler geliyorlardı. Bire Bir dönem ‘Mutluluk günleri’ projesi çerçevesinde tanıştık. Beraber haddinden fazla iyicene etkinliklere gittik, tarihi yerleri gezdik. Polis Güçleri ablalarımız ağabeylerimizle tanışıp, toplumsallaşma imkanına cemaat olduk. Terörle mücadelenin ne büyüklüğünde balaban olduğunu, biz gençlerin hangi büyüklüğünde yalın kat kandırılabildiği karşı çok güzelce bilgiler verdiler. Tanışmamız devam etti, iletişimimizi koparmadık ve temas ant görüştük. TEM Büro’nin fuarda sergilik açığını duyunca de arkadaşlarımızla beraber gönüllü yerine buraya geldik. İnsanlara bize anlatılanları ikna etmek, gençlerin kolay kandırılmamasını önlemeyi amaçladık. Hareketli tıpkı katılım oluyor. Tığ burada broşürlerimizi dağıtıyoruz, bilgilendirmeler yapıyoruz” dedi.

Proje gezileri, gönüllülüğe dolay göl ayağı oldu

İzmir TEMA Idarehane Müdürlüğü ekipleri aracılığıyla planlı gezilerin, stantlarda fahri namına çalışmalarında civar bacak olduğunu vurgulayan öğrencilerden Iraz Özer da “Benzeri gün okulda ‘Mutluluk günleri’ çerçevesinde seyahat olacağını söylediler. Biz de orada polis güçleri ağabeylerimizle ablalarımızla tanıştık ve iletişimimizi tek kesmeyip onlarla beraber sair gezilere da iştirak gösterdik. Bugünde hakeza tıpkı sergilik kurulduğunu duyduk ve stantlara gelmeye başladık. Burada cürüm odaklarının çığlık yönlerini tıpkı zamanda terörle mücadelenin yara yönlerinin olduğunu; yani öğrendiklerimizi aktarıyoruz. Tığ dallar, çoluk çocuk çok dümdüz kandırılabiliyoruz. Bunun amacıyla burada toplanıp bize aktarılan şeyleri bizim yaşıtlarımıza, büyüklerimize, küçüklerimize ve ebeveynlerimize aktarıyoruz” sözlerine düzlük verdi.

TEM polisleri marifetiyle kurulan stant, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanırken, standa mevrut dallar, temsili polis güçleri üzeri maketiyle fotoğraf çektirerek sevinçli anlar yaşadı. – İZMİRShare: