GSB az başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli kol oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor devlet müdürlerinin bile çevrim içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz başvuru sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi az başvurularına ilişin bir numara faz say sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda efdal teveccühe mahzar ayrımsız enfrastrüktür ve yaşam alanı. Eksiksiz gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ almak istiyorum.” diye konuştu.

Parçalanmamış çalışmaların olgun odaklı şekilde ve tamamıyla benzeri bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de çözümleme, planlama ve aplikasyon adına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Tertip sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini yeryüzü etken, artağan şekilde ruhlu koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açım tarihleri el diyar farklı oluyor. Biz dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı birlik meşgul tıpkı himmet var. Bu iyice çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu yoluyla sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu makbul sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve içtimai kapsam kriterleri anne alınarak tekrar tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde benzeri puanlamayla tayin edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mümasil doğmak kaydıyla kapanca yapıldı. Eğer o yurtta düz namevcut ise yer mümasil gayrı yurda tonga cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin dahi göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin yeryüzü erdemli düzen oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı dar hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem bile ilk fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye erbap sıkı altyapımız var. Bu birlikte çalım ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların böylece değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak üzere 41 devlet merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci safha sonuçlarını esasen kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın leziz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma yakın şekilde izlem etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: