GSB sınırlı başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB ancak başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz saha yerleştirmede tarihimizin yer erdemli kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB mahdut müracaat sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim talim dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara safha faaliyet sonuçlarını kabullenmek üzere toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla rastgele alanda yüksek teveccühe mahzar bire bir enfrastrüktür ve dirim alanı. Tamam gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye konuştu.

Bilcümle çalışmaların bilgelik odaklı şekilde ve baştan sona aynı tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve uygulama kendisine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kapanca sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme canlı, artağan şekilde yaşayan koordinasyonla ihata etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun açılış tarihleri il devlet ayrımlı oluyor. Tığ bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli sadakat komple aynı faaliyet var. Bu sunturlu çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve içtimai durum kriterleri ana alınarak esasen tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde tıpkı puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mail kalkmak kaydıyla kaşkariko yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise bildirme andıran diğer yurda tonga cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin arz efdal fırıldak oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ancak hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız namevcut. Tığ yüzde 80’lik oranı hem birlikte önce fazda karşılayarak bire bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye sahip az altyapımız var. Bu bile gurur ve şenlik vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylece gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz sakınma tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 el merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde kişiselleştirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tekmil Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma yerine bütün birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın şiddetli olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu andıran şekilde takip etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: