Güneşe en mümasil baht dediği fon

Fransa Atom Enerjisi Komisyonu Müdürü Etienne Klein, NASA’nın kullanılmamış gök teleskobu James Webb ile uzaydan etkilyeci bire bir fon elde ettiğini sav etti. Ancak görüntünün altında skandal çıktı. Klein, yaptığı yanlışın ortaya çıkmasından sonra şaka yaptığını belirterek defo diledi.

“BİZE SUNMA YAKIN YILDIZ”

Daily Mail’in haberine göre, filozof ve fizikçi Klein, 31 Temmuz’bile toplumsal iletişim araçları platformu Twitter’dan, Proxima Centauri yıldızının James Webb Uzay Teleskobu marifetiyle alınan en son foto olduğunu kanıt ettiği bir kaynak yayınladı. Klein, paylaşımında, “Bize 4,2 çırağ yılı uzaklıkta mevcut Güneş’e yeryüzü mail nasip Proxima Centauri’nin fotoğrafı” dedi. Fakat fotoğrafın, İspanya mutfağından ‘chorizo’ adıyla bildik aynı sucuğa (baharlı tıpkı domuz sucuğu) ilgili olduğu ortaya imdi.

BİR DİLİM SUCUK OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Bazı sosyal medya kullanıcıları fizikçi marifetiyle yayınlanan fotoğrafa inansa birlikte sağlam çok gönül görüntünün haddizatında benzeri şerha sucuk olduğunu belirtti.

“MIZAH YAPTIM”

Klein, mizah yaptığını ve görselin gerçekte tıpkı sucuğa ilişik olduğunu itiraf etti ve “İspanyol şarküterisine ilişkin tek nesnenin acun dışında tek yerde bulunmadığını” belirtti.

YANLIŞ BİLGİYE KARŞI DİKKAT YOK ETMEK İSTEMİŞ

Twitter’birlikte 91 bin takipçisi bulunan Klein, içtimai medyada kusurlu bilgiye karşı ilgi bağişlamak için hakeza benzeri paylaşım yaptığını ve takipçilerinden özür dilediğini söyledi.

Share: