Gürcistanlı kollar Anadolu Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda görüntü aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan raks topluluğu Mes Haping, Antalya’üstelik Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile sahne aldı.

Antik çağlardan bugüne büyüklüğünde sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini laf düz sinevizyon gösterimi ile başlayan raks gösterisinde, 85’i Anadolu Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, gösteri boyunca iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Sonuç bölümde ise dansçılar, Küçük Asya Ateşi Raks Topluluğu Umumi Hanek Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Çok sayıda evcil ve ecnebi turistin ilişki gösterdiği gösterinin böylecene izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Rum Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Küçük Asya Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada hususi projelerle de izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, arada bir Türkiye’ye gelen ecnebi raks topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, az dışına gittiklerinde de oradaki dans ekibi ile eylem yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta dahi yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı raks ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çokça yetenekli torunlar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Rum Ateşi’nin şişman kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 ansambl tıpkı anda hayalet aldı. O nedenle özel ayrımsız çevrim.” diyerek konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Küçük Asya Ateşi kapsamında Türkiye’dahi 13 raks okulu bulunduğunu belirterek, “Gelecek aydan itibaren yegâne Londra’birlikte, yegâne dahi Gürcistan’birlikte okul açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, çünkü hem ekin kendisine birbirimize yakınız hem de o bölgede Türk insan sayısı oldukça çok.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere devam ettiklerini, ayrımsız yandan Aspendos’ta çakılı gösteri yaparken diğer taraftan üstelik Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini ifade fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hars Bakanlığı ile Beyoğlu Ekin Yolu’ndayız, Çanakkale Hars Yolu’ndayız. Diyarbakır’bile Güneydoğu Kültür Yolu’ndayız. İstanbul’de Atatürk Firez Merkezi’nde hem Troya hem de Anadolu Ateşi oynayacağız. Gösteriler kış boyunca gelişigüzel muamele sürecek. Atatürk Ekin Merkezi’nde kocaman bire bir tayf işlenmiş. Kamu kendisine bize tasdik edilecek. Azamet Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi birlikte hayal takanak. Bunun için çokça heyecanlı ve mutluyuz.”Share: