Güre yaşında elde ettiği başarılar ile eskrim sporunda adını tarihe yazdırıyor

Milli sporculuğu haricinde antrparantez 2. mertebe çalıştırıcı lisansına erbap olan Eskişehirli eskrimci Muhammed Anasız, branşın ustalık detaylarından ve faydalarından bahsederek, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” diye niteleyerek tanımladı.

Milli kılıç oyuncusu Muhammed Anasız, olimpiyat sporculuğu, 2. rütbe antrenör ve uluslararası yargıcı lisanlarına topluluk olmanın haricinde başarıları ile birlikte dikkat çekmeye bitmeme ediyor. Ancak dışından eskrim eğitmenliği teklifleri aldığını belirten 23 yaşındaki Eskişehirli Anasız hem eskrim branşının ustalık detaylarını anlattı hem de Milli Bando yerine Konya’üstelik 5. sefer düzenlenen İslami Tesanüt Oyunları’nda elde ettikleri tarihi dereceden bahsetti. Eskrim sporunda solak olmanın dünya çapında haddinden fazla iri bir avantajı olduğunu dile getiren dinç sportmen Anasız, “Bu spor satrancın ayakta oynanan versiyonudur” dedi.

“Kılıç Oyunu, ilmî olarak yeryüzü bir iki teltik yaşanan spor dallarından biridir”

Eskrimin bundan sonra analitik, ciddi ve hızlı değişmeyen vermeye dayanan ayrımsız spor dalı olduğunu ifade eden Muhammed Anasız, “Sporcularının fiziksel değerlerinin çok şişman benzeri etkisi yok çünkü piste çıktıktan bilahare tümü ile kaybeden de kazanan bile biz olduğumuz için ona göre oyunlar kurup, müdrike kararlar veriyoruz. Bu spor tığ ile yapıldığı üzere insanlara ürkütücü gelebiliyor fakat bilimsel araştırmalara bakarak de yer bir iki yanlışlık yaşanan spor dallarından biri ile bağırsak içeyiz. Maç içerisinde macerasız süssüz bire bir suç durumu olmasa bile antrenmanlarda kontrolsüz namına yüklenmelerden ufuk belirli adale gruplarımız hasar alabiliyor” dedi.

“Ekipmanlar biraz zikıymet”

Eskrim kayıtlarına 6 yaşından itibaren başlandığını belirten Anasız, “Bu yaşlardaki çocuklara önceki önceki spora tedbir, beden terbiyesi terbiyesi ve atletik performansa dayalı adına sporculuğu öğretiyoruz. 8-9 yaşlarından itibaren ise kılıç oyuncusu yapmaya çalışıyoruz ve bu proses dimdik bir şekilde ilerliyor. Kılıç Oyunu ekipmanları biraz maliyetlidir. Almaşık kendisine kulübümüz bünyesinde muayyen malzemelerimiz mevcuttur. Mevrut sporcularımıza, takım için temas yüklülük yapmıyoruz. Hangi ahit kendilerini kılıç oyuncusu yerine görür ve maçlara hazır ayrımsız hale gelir ise yurtdışına gidip geldikçe onlara parçalar realizasyon ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Eskrimin ayrımsız farkındalık haline gelmesini sağladık”

Yapılan antrenmanların atletik performansa dayalı olduğunu ileten Anasız, bahis ile ilişkin olarak sözlerine şu şekilde bitmeme etti:

“bundan sonra bilimsel ve muhtelif adale gruplarını çalıştıran idman teknikleri uyguluyoruz. Onun birlikte alan topu topları ile beynimizin gelişigüzel iki lobunu işveren egzersizler yaparak sırası ile hususi eğitimler ve maçlara çıkıyoruz. İslami El Birliği Oyunları’nda Koca Kılıç kategorisinde Milli Mızıka yerine ilk defa ikincilik madalyası aldık. Elimizden gelenin sunma iyisini yapmaya çalıştık. Türkiye’da ayvaz kılıcın ve eskrimin tıpkısı farkındalık haline gelmesini sağladık. Bizim sunma koskocaman amacımız, altyapıdan yetişen kardeşlerimizin bu başarıları gerçekleştirebileceklerine dayalı farkındalığı oluşturmaktır. Önümüzdeki olimpiyatlarda daha iyilerini başaracağız.”

Eskrim ile hayatının ağız ağıza değiştiğinden küçümseme eden 16 yaşındaki milli sportmen Fatih Erdöl, “Bu spora tahminî 4 yıl evvel başladım. Muhammed hocanın bahsettikleri çeviklik ve atiklik yönünde bana oldukça faydası oldu. Olaylara ayrımlı benzeri bakış açısından bakabileceğiniz ve temas konudan pratikleşebileceğiniz için herkesin bu spor ile çöz içe olmasını tavsiye ediyorum” dedi. – ESKİŞEHİRShare: