Güroymak’ta husumetli aileler barıştırıldı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde aralarında hasımlık mevcut iki ev barıştırıldı.

2022 yılında Polat ve Erol aileleri beyninde yaşanan ve ayrımsız kişinin hayatını kaybettiği adavet, Güroymak ilçesi Nurtepe Mahallesi Şeyh Arı Camii’nde barış programı düzenlenerek tatmin önderlerinin girişimi sonucu barışla sonuçlandı. Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başlayan programda mütekellim Şeyh Yazıksız Medresesi müderrislerinden Ahmet Sayın, “İslam, adından dahi anlaşılacağı amacıyla esenleme ve sulh dinidir. Kardeşliği alamet edinen bu kült farklı bilcümle sosyal bağlardan elan derinlikli tıpkı kardeşliği kaynak etmektedir. Mensubu olduğumuz dinin ‘Müslümanlar muhakkak kardeştirler. Aralarında benzeri husumet olduğunda onları barıştırın” emri ile Sefir Efendimizin 1400 küsur sene evvel ‘ayaklarımın altına aldım’ dediği ilkel soluk davasını bizler bu cahiliye adetini büyüklerimizin ve sizlerin sebebiyle ayaklarımızın altına almış olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sevinci bizlere yaşatan Allah’a hamd ediyoruz ve onun mutlu elçisi ve özgürlük peygamberine binlerce namaz ve selam getiriyoruz” ifadesini kullandı.

İslam dininin bir zamanda içtimai aynı din olduğuna ilgi çekici Sayın, konuşmasına şöyle devam etti: “Ayrımsız yandan Rabbimize cebin olan kulluğumuzu emrederken, başka yandan içtimai okus pokus ve münasebetlerimizi bile tertip etmektedir. İslam, hak kavramını toplumsal sistemin yer tepe yerine yerleştirmiştir. Bu nedenledir kim Allah’ın ayrıksı tıpkı adı birlikte Hak’tır. Hal böyle iken esefle görüyoruz ki bizim toplumumuzda bazen türe ihlal edilmekte, içtimai ilişkilerimiz biberli almakta, sulh atmosferi sekteye uğramaktadır. İşte umu edilmeyen bu aynasız durumların telafisi yine bu topraklarda gine bu tarihsel coğrafya bize bergüzar etmektedir. Ulularımızdan dirayet eyliyoruz, bilgelerimizden bellek alıyoruz ve alimlerimizden posta öğreniyoruz. Hemen kendi hayatımızı önemsediğimiz benzeri maltalık tarzımız gayrimümkün. Yemeden Içmeden ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi hesabına getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim amacıyla tıpkı aydınlıktır. Fakat kardeşlerimizin adalet ve hukuklarını ihmal ve ihlal girmek bu yolculuğumuzu da zehirlemektedir. Temas devirde kadın olduğumuz göçmen ve ensar kardeşliğini bu çağda baştan istihzar ve hayata alıntı vaktinin geldiğini bilmemizi arzu ediyorum. Çünkü kamil tıpkısı Mütedeyyin olabilmenin yolu, dünya ve öbür dünya cennetini elde etmenin yolu Dindar kardeşlerimizin haklarına riayet etmek ile mümkündür.” diyerek konuştu.

Program, değme iki eş fertlerinin Kur’an-ı Selek’in altında geçerek barışmasıyla sona erdi. Programa bölgenin doyum önderleri, rastgele iki aile fertleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. – BİTLİS

Share: