Hack Karadeniz’in aranan hackerlarının Nazır ve Komutan olduğu ortaya bundan sonra

TEKNOFEST Hack Karadeniz’bile yarışan takımların tıpkısı kol şifreyi çözerek iki gündür ulaşmaya çalıştığı hackerların, Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Mehabetli Taha Antrenör olduğu ortaya çıktı.

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığından yapılan kayıtlı açıklamaya bakarak, TEKNOFEST Karadeniz kapsamında düzenlenen ve bu sene 5’incisi yapılan Hack Karadeniz Yarışması’nda katılımcılar, yazılımların asayiş açıklarını bularak elde edilen ipuçlarıyla muhtemel hackerlerin yerini sınırlamak üzere yarıştı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde yapılan Hack Karadeniz Yarışması’na 29 ülkeden 380 takım katıldı. Muhtelif noktalardaki açıkları belirleme yazar ödülleri toplayarak finale küsurat takımlar yarışma boyunca ağır sıklet emek harcadı.

Amaçları “siyah hackerları” idrak etmek olan Hack Karadeniz’in parafin hacker takımları, Zonguldak Güven Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaş Büro Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hareket etti.

Siyah kıyafetler giyerek, elektronik beyin başına geçtiler

Siyah hackerların telefonlarını izleme ederek Zonguldak’ta bir kafede olduğunu belirleyen yarışmacılar, polislerle gelişigüzel saldırış bota binerek kafeye geldi. Yarışmacılar, arkaları çevrilmiş yağız kapüşonlu kıyafetleri olan iki kişiyi bulduklarında, bu kişilerin Bakan Varank ile Başbuğ Yüksek Taha Koç olduğu sürpriziyle karşılaştılar.

Icra Vekili Varank’ı karşılarında gören çoluk çocuk şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Bir siber güvenlik yarışmasını, fiziksel yarışmayla birleştirdi”

Icra Vekili Barank, Sayısal Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’un bu yıl dünyada da sıfır benzeri konsepti gerçekleştirdiğini belirterek şunları kaydetti:

“Aynı siber düzenlilik yarışmasını, fiziksel yarışmayla birleştirdi. Buraya gelen finalist yarışmacılarımız ödüller toplamaya çalışarak, koşarak, efor sarf ederek bile yarışmış oldular. Zaman finali gerçekleştirdik. Biz birlikte aslında parafin şapkalı hacker olmamıza rağmen zaman yağız şapkalarımızı takıp, senaryoda ilkin galiba ettiğimiz aynı yeri hackliyormuşuz kabilinden yaparak yarışmaya dahil olduk. Arkadaşlarımız de bizlerin yerini ilk ipuçlarını takip ederek, Türkiye’birlikte geliştirilmiş yazılımlardaki zafiyetleri bularak elan sonradan güvenlik siber asayiş dairemizle iş birliği yapıp telefonlarımızdan yerimizi tespit ederek buraya geldiler bizi buldular. Yarışmaya katılan herkesi tebrik ediyorum.”

Bu yarışmaları, Türkiye’bile siber asayiş alanında farkındalık sağlamak için düzenlediklerine dikkati calip Varank, “Hele gençlerimizi yönlendirmek, o alanlarda herif kaynağımızı imar etmek, tüvana kardeşlerimiz bu alanlara yönelsinler diye bu yarışmaları düzenliyoruz. Hack Karadeniz’i Zonguldak’ta yapmamızın tıpkısı sebebi henüz var. Günindi Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ‘Siber Vatan’ isimli aynı kodifikasyon düzenliyor. Alelhusus bu bölgede Bartın, Karabük ve Zonguldak’taki üniversitelerde okuyan zinde kardeşlerimizi hayatiyet-elektronik, yazılım üzere alanlarda öğrenci olmasalar birlikte tığ ‘Siber Vatan’ programıyla siber asayiş alanında yetiştiriyoruz. Onlara çevrilmiş yetişek programları, ayrımlı staj programları düzenliyoruz. O arkadaşlarımız da kendilerini bu alanlarda yetiştiriyorlar hem sektörde nitelikli eleman adına çalışıyorlar hem de zat şirketlerini kurarak siber asayiş alanında neşelilik gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Varank, BAKKA’nın düzenlediği “siber yurt” programında oluşan ortamı bu yarışmada kullandıklarını anlatarak, “Bu yarışmanın hep ayaklarını ‘siber yurt’ programında eğitim düz zinde kardeşlerimiz tasarladılar, hayata geçirdiler. Yarışçı arkadaşlarımız da Türkiye’nin dört bir marifetiyle gelip bu yarışmalara katıldı. Tığ kendilerini kutlama ediyoruz. Bütünü gönlümüzde bir numara.” değerlendirmelerinde bulundu.

TEKNOFEST Türkiye’nin uzay, havacılık, uygulayım bilimi ve bilimi sevdiren tıpkısı curcuna olduğunu belirten Varank, TEKNOFEST kuşağının, Türkiye’nin yeni başarı hikayelerini yazacağını, ülkenin geleceğini nesir edeceklerini vurguladı.

Varank, onların önünü beğenmek amacıyla çalıştıklarını belirterek, Türkiye’nin töz hikayesinin bu gençlerin elinden çıkacağına inandıklarını bildirdi.

Bakan Varank, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve Cumhurbaşkanlığı Sayısal Tahavvül Ofisi Başkanı Mehabetli Taha Belletici ile Hack Karadeniz bitiş etabına kalan 4 ülkeden 10 mızıka ve 38 yarışmacı arasında önceki 3’e giren “KırmızıMontluMadonna”, “Yarayan Kana” ve “ChestnutHoney” takımlarına ödüllerini verdi.Share: