Haftanın tarihine göz

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Son Teşrin 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet altını kurulmasına ilişik sorunlar giderilemedi. BM Genel Oturmuş, 11-17 Açıklık 1965’teki toplantılarında, Ada’da iki ayrımlı toplumun varlığını göz ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini temel düz öneriyi kabul etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 April 1967’birlikte Albay Yorgo Papadopulos’un önderlik ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başvekil Süleyman Demirel ile Palikarya Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Ilkgüz 1967’da Keşan’dahi, 10 Ilkgüz’üstelik de Dedeağaç’ta benzeri araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini kabul etmesi yerinde, Ada’bile üsler ve Mağrip Trakya’dahi tavizler ita önerisinde bulundu.

Bu öneri, elan geçmiş 1966’de Stefanopulos hükümetince birlikte mamul ve Türkiye marifetiyle reddedilmişti. Başvekil Demirel’in öneriyi bire bir şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini koruyan anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine buyuru kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında çözüm aranması” konularındaki kararlı tutumuna karşın Yunanistan, Enosis’i gerçekleştirme çabalarına cevvaliyet verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Mağrip Trakya’daki Türkler üstünde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’ya kafasız dönen Albay Grivas’ın örgütlediği Küçük Asya Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Kasım 1967’üstelik yaptığı gizli oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Teşrinisani’de ise hükümete icabında devlet dışına çeri atıf yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından sonraları Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Yunan askerinin düşüncesiz çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

KUL Başkanı Lyndon Johnson’un özel temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini ansız çekmeyi kabul etti. Bunalım, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Ara 1967’üstelik anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan çabucacık sonra Kıbrıs Türkleri, 29 Boşluk 1967’birlikte 1960 Anayasası kül anlamıyla işletilinceye kadar “Özlük yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına gelen “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdu. Eğreti hile, benzeri süre bilahare “Kıbrıs Türk Yönetimi”hangi dönüştürüldü. Bu idare biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin zar edildiği 1974’e büyüklüğünde sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden sonraları 20 Orak Ayı 1974’te Kıbrıs Sulh Harekatı gerçekleştirildi. 15 Kasım 1983’te birlikte KKTC kuruldu.

Dünya halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Ev 1967’üstelik dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, halterdeki muhteşem performansıyla tamam otoritelerin dikkatini çekerken, “Çökertme Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında önce acun rekorunu facia Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’de Arsıulusal Halter Matbuat Komisyonunca dünyanın sunma iyi sporcusu car edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan boşanmak ve Türkiye hesabına müsabakalara katılmak için 1986’dahi Avustralya’dahi planlı Halter Acun Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’ne sığınarak iltica etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye hesabına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek lüzumlu müsaade alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’da dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilişkin birimlerin muvaffakiyetli operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk geçmiş İngiltere’nin başkenti Londra’evet götürülen, aynı şeb kaldıktan sonraları üstelik Türkiye’ye mevrut “Cep Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye adına olmak için 7 misil acun şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sportmen Avrupa şampiyonalarında 7 zer madalya kazanarak, 46 acun rekorunu kariyerine ekledi.

Arsıulusal Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Cep Herkülü”, karaciğer naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi çetin hizmet ünitesinde 18 Teşrinisani 2017’birlikte yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, siyaset, aksiyon ve spor camiasından çokça sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Kader Kenter

1928’da İstanbul’üstelik dünyaya gelen, asıl adı Ayşe Felek olan Baht Kenter, İngiliz asıllı Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu namına dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile oldukça kardeşi Şefkatli’le 7 yabanlık bir ailede büyüyen Kenter, Ankara Azamet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonraları, Ankara Heybet Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, ABD ve İngiltere’da üçkâğıtçılık öğretiminde eskimemiş teknikler üstüne üstelik icraat yaptı.

Usta sanatkâr, 1956-1959’bile çalıştığı Izzet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonra 1 yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, elan sonra eşi Gönül Borcu Güngör ve kardeşi Sevecen Kenter ile Şehir Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Azamet Konservatuvarı, İstanbul Uray Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Şevket Konservatuvarı Oyun Bölümünde büro başkanlığı üstelik işleyen becerikli sanatçı, mütehammil çok tiyatrocu yetiştirdi.

Sanatkâr antrparantez Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türki oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Alan Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin gibi uluslararası yazarların yanı sıra Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Hak Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Utkulu İzgü’nün oyunlarını bile sahneye koyan Kenter, 1981’da “Ululuk Sanatçısı” unvanı aldı.

Baht Kenter, kariyeri süresince millî ve uluslararası birçok festivalde “Sunma İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995’te Ekin ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla seyretme sanatına katkılarından çevre Değer Ödülü’hangi müstahak görüldü. Sanatçı antrparantez, 1998’da Cumhurbaşkanlığı Balaban Firez ve Sanat Ödülü, 1999 ve 2000’de Iffetli Sunma İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı.

Kariyeri süresince 100’den fazla temaşa oyunu, film ve dizide nümayiş düzlük uz artist, yaşamı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 posta Değerli Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı zımnında otama gören Nasip Kenter, 17 Kasım 2019’de yaşamını yitirdi.

Belli başlı sair olaylar

14 Kasım

1517- Sadrazam Piri Mehmet Paşa öldü.

1526- Kanuni Hükümdar Süleyman, Orta Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı dem grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Ozan Orhan Ege, Ankara’birlikte sefer imal çukuruna düştükten iki zaman sonra İstanbul’de öldü.

1976- Çayırhan Termik Santrali ve Kömür Istihsal Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Fırka (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 kızıl madalya kazandı.

1999- ÇAKER Başkanı Bill Clinton resmi mülakat amacıyla Ankara’ya geldi.

2001- A Milli Futbol Takımı, Acun Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 sene aradan bilahare Dünya Kupası finallerine iltihak hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya ilkin görünmek için Avrupa genelinde tümsekli sıkma önlemlerine alın başlayan grev ve ihtarname dalgasında Belçika’üstelik trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni testis yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli âşık Bjornstjerne Bjornson yerine verdiği “Bjornson Ödülü”ne Yaşar Kemal müstahak görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana gelen yer kaymasında 38 gönül hayatını kaybetti.

2016- Moldova’dahi cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Toplumcu önder İgor Dodon kazandı.

2016- Ay’ın Dünya’evet yer mail konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü bildirme yakın Ay gözlendi.

2018- İngiltere’birlikte Hükûmet, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına onaylama verdi.

2018- Bezeme ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’bile 87 yaşında emrihak etti

15 Teşrinisani

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’birlikte monarşi devrildi ve cumhuriyet kuruldu.

1956- Orta Şark Ustalık Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Nükleer cebe haiz evvel tahtelbahir USS George Washington, Cenup Carolina Charleston’bile suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak karışma fail Rum tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üstünde Türk kayboldu. Olağanüstü toplanan Kabine, erkânıharbiyeiumumiye başkanı ve güç komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’üstelik çeyrek milyon emanet Vietnam Savaşı’na alın eylem yaptı.

1977- Türk atlet Veli Şanslı, Pakistan’dahi yapılan Arsıulusal Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında birinci oldu.

1979- Palikarya şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Rumen tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Romanyalı denizci öldü.

1983- KKTC car edildi.

2003- İstanbul’birlikte Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında senkronik intihar saldırılarında bulunuldu, 25 hayat öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Dünya Bankasında tashih yapılması üstüne anlaştı.

2012- Türkiye’nin önceki milli temel savaşma tankı “Altay”ın önceki prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Genel Müesses, “muharrem iftarı” dolayısıyla ilk defa birleşime vuzuh verdi. Meclis lokantalarında aşure ayı orucu tutanlar üzere kuru ve soğansız yemekler menüye karışma edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara alın bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin fariza süresinin uzatılmasına izin verdi.

2015- Türkiye’nin periyot başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’birlikte başladı.

2016- Gaziantep Saylav Beklenti Özdağ, MHP Eşkal Disiplin Oturmuş kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo de Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin yer erdemli fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’dahi benzine yüzde 300 remiks yapılmasının üstüne birçok kentte başlayan ve 3 gün süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları halel edildi, marketler yağmalandı. 7 bin hayat gözaltına alındı, Uluslararası Af Örgütü gösterilerde bildirme birkaç 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Teşrinisani

1824- New York 5. Cadde, hisse senedi dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan Halk Cumhuriyeti zar edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Melik Vahdettin, İstanbul’bile hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye iltica etmek isteğini bildirdi.

1926- Hint şair Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- BENDE ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını taşıyan 88 Alman bilgin KÖLE’ye ulaştı.

1945- BM Eğitim Bilimi, Olgun ve Firez Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Efsunkâr halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e haiz önceki tayyare Yemen’e indi.

1960- Amerikan oyuncu Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, işgal ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilişkin hafi celse yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden ricat eden İsmet İnönü, Anayasa’nın çarkıt cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan bilistifade, Cumhuriyet Altını Senatosu’nda ant etti ve “İlk Elbette Senatör” yerine görevine başladı.

1978- Türkiye’nin önceki film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar ebedî uyku etti.

1987- Yasa Dışı TKP Umumi Sekreteri Haydar Mutlu ile daraç dışında zihayat TİP Genel Sekreteri Nihat Derinden, Türkiye’ye geldi. Hümayun ve Deruni, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Cesamet Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Reisicumhur Ahmet Necdet Sezer, SELIM Tümen Kayseri Milletvekili Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Âşık ve edip Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’bile mevcut Avrupa Koşma Akademisi sürekli üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Umumi Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Ayak Topu Federasyonu, A Milli Topluluk Maharet Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Namına Abdullah Avcı getirildi.

2013- İtalya’bile 8’incisi planlı “Roma Arsıulusal Film Festivali”nin yarış dalında izleyicilerle buluşan direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun akıbet filmi “Ben O Değilim”, “Genişlik İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’birlikte Toplumcu Parti, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere alın geçerli temessül politikası zımnında bozukluk diledi.

2021- Âşık, edip ve düşün adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Kasım

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tahta çıktı.

1877- Zalim birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan ilk sefine geçiş yaptı.

1917- “Düşünen Adam” heykeli ile maruf heykelci August Rodin, Fransa’de öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü nehiy etti.

1922- Son Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u metrukiyet etti.

1922- Abdülmecit hükümdar oldu.

1924- İlk ihtilaf partisi Ilerici Cumhuriyet Altını Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci posta yaptığı belirsiz oturumda, 18 saat 20 zaman Kıbrıs’taki akıbet gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’bile önce karı partisi olan Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Güney Afrika siyasal liderleri, ırk ayrımına sonuç veren yıpranmamış anayasayı akseptans etti.

2006- Sakat Acımasız ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten sonraları Londra’de kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile akıbet görüşenlerden İtalyan öğretim üyesi Mario Scaramella’birlikte da 1 Fasıla’ta ayrımsız yara saptandı.

2011- Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, ÇAKER’nin adlı dergisi Time’ın 28 Teşrinisani tarihli Avrupa, Asya ve Güney Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kap oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Müesses, demokratikleşme paketinde düz düzlük Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi için UNESCO’nun kebir organlarından Acun Bırakıt Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kayaç, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Şanlı Bul, Mardin Büyükşehir Belediye Reisi Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Belediye Reisi Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’üstelik devlet genelinde akaryakıt zamlarını protesto fail ve içtimai medyada örgütlenen “soluk yelekliler” meydanlarda gösteri yapmaya başladı. Hükümetin alacak zammı üstüne idraksiz girişim atmaması konusunda “solgun yelekliler”e destek arttı, gösteriler büyüklük geneline yayıldı.

2019- Ermiş tiyatro sanatçısı Talih Kenter, İstanbul’de, akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Çap sanatçısı” unvanı üstelik mevcut Kenter, danışma yaşamı boyunca 100’den aşkın tiyatro oyunu, film ve dizide görkem aldı.

2021- Azerbaycan’a çeri gönderilmesine ilgili Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Oturmuş’nda akseptans edildi.

18 Teşrinisani

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’ne yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Mark Twain’in ilk öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’bile kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı cızık film Mickey Mouse’un önceki gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı nehiy etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” namına açıldı.

1945- “Doğan Kardeş Müzakere Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Çocuk Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, emniyet müdürlüğüne yükselen geçmiş karı oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üstünde alçaktan uçtu. BM Hazar Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar beyninde çıkan arbede 7 saat sürdü.

1976- İspanya’birlikte 37 almanak diktatörlüğün arkası sıra demokrasinin kurulması kararı makbuz.

1983- BM Güvenlik Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ukubet Muhakemeleri Usulü Kanunu akseptans edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Yer Yağı Boru Yolu ve Sulh müteaddi gaz projelerine ait anlaşmalar, ilgili ülkelerin ihtişam başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk danışma müziğinin adlı ismi, besteci ve gürültülü sanatçısı Yıldırım Gürses his yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı’nın resmi küşat töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırmacı, gazeteci-edip Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Komünist Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Anadolu Ajansı Arapça Haberler Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Toprak Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Seyir sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’birlikte bire bir süredir tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında ahiret yolculuğu etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 birey hayatını kaybetti, 80 dirilik yaralandı.

2016- Çad’birlikte Fetullahçı Yıldırı Örgütü’hangi ilişik parçalanmamış okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine değişmeyen verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, hususi eroin ocağında bozgun meydana geldi. Pinpon altında küsurat işçileri yetirmek amacıyla günlerce süren çalışmalarda depresyon altında artan 16 işçinin camit bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Çekicilik Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Kızıl Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Diyanet İşleri Başbuğ Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa bu göreve bir avrat getirildi.

2017- Olimpiyat ve Acun Şampiyonu bozuk milli halterci Naim Süleymanoğlu, karaciğer naklinin peşi sıra tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi ağır hizmet ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Rum Ajansı (AA), Balkan-Güney Doğu Avrupa Bilgelik Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) eskimemiş dolaşma başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Birey Avangart, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe vasıl bildirme güre uçman adına tarihe geçti.

19 Kasım

1900- İngiltere’de seçme ve seçilme hakkı isteyen 119 karı, Alt Tabaka Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’ya, dram aynı törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Gün Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten sonra 1938’da yayınlarına mesafe veren İstanbul Radyosu, normal yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete büyüklük dışına çeri çevirme yetkisi verdi. Armada alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Öğür İskenderun’a debi etti.

1977- Akdarı Heybet Başkanı Enver Sedat, İsrail’i ülfet fail önce Arap şef oldu.

1979- Çarkıt milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’dahi uğradığı silahlı cüretkâr sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’üstelik Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- MEMLUK Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Heybet Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’da ilk kez buluştu.

1988- Pakistan’bile, Benazir Butto başvekil seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Dünya Halter Şampiyonası’nda 7 acun rekoru kırarak 3 değerli madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 acun rekoru kırarak 3 altın madalya, Fedail Güler üstelik 70 kiloda iki dünya rekoru kırarak 2 altın madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin son haset, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) eskimemiş koşullara adapte şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında ölüm etti.

2011- Adlı sinema yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’dahi hayatını kaybetti.

2012- Amerikalı Çalgı Aleti Ödülleri töreninde, hanende Justin Bieber, arz nazik armağan kabul edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”ne müstahak görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Müttehit Krallık’ta ati 20 sene için genişlik muhteşem 10 miftah beyninde gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Pedagoji Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi evet dahi sair ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ait aynı kara kalem çalışma, Fransa’birlikte 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu düşünülen Antandros Antika Kenti’nde, üstünde 22 satırdan oluşan ve dekret namına isimlendirilen kararnamenin kayran aldığı 2 bin 200 yıllık kitabe bulundu.

20 Teşrinisani

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- Umum Fırkası “Müdafaa-i Ülfet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- KUL’li yazar Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Ustalık Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Dünya Savaşı’ndan bilahare Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Ayak Topu Takımı, Dünya Kupası kol eliminasyon maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki önceki otomobil direnç yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Çocuk Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’bile önce ortak yönetim hükümeti, Başbakan İsmet İnönü marifetiyle AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’birlikte General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi Öğretim Üyesi ve Panel Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Mürekkep Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edildi.

2003- İstanbul’de, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Umumi Müdürlüğüne müteveccih intihar saldırılarında 27 dirilik öldü.

2010- Türkiye’nin ilk eş emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’de er genel seçimler yapıldı. Sıhhatli görüşlü Umum Partisi tarihi tıpkısı yengi kazanarak biricik başına iktidara geldi, sosyalistler demokratlık tarihindeki en incitici sonucunu aldı.

2012- 12 Eylül askeri darbesine ait davada, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı, 7. Reisicumhur Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı zor Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi marifetiyle bilgili karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’dahi, 170 yabancı tabiiyetli, silahlı şahıslar aracılığıyla dengesiz alındı. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı rehine krizini, ilk Halk Kaide ile angajmanlı Umum Murabitun Grubu, sonra Macina Kurtuluş Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’de Safha-3 çalışmalarına başlanan Çin kökenli Kovid-19 aşısının, fahri afiyet çalışanlarından sonradan gönüllü vatandaşlar üzerinde üstelik uygulanması amacıyla başvurular başladı.

Share: