Hak Bakanı Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı’nın açılışında konuştu: (2)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “‘İstinaf yargıyı uzatıyor’ şeklinde yapılan eleştirilerin tek dayanağı yoktur. Elimizdeki veriler, yargılamayı uzatan değil, yargılamayı hızlandıran aynı imkan olduğunu ortaya koyuyor, aynı ikinci adım yargılama olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Bozdağ, Bartın Hak Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, hak saraylarının önemli mekanlar arasında vadi aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 2002’üstelik Türkiye’nin dört bir birlikte senkronik kalkınma projelerinin hayata geçirildiğine işaret fail Bozdağ, mukassem yollar, toplu konutlar, gaz ve farklı hizmetler için 81 ilde eş zamanlı adımlar atıldığını kaydetti.

Bekir Bozdağ, sağlıkta dahi düzelti yapan ve şehir hastanelerini hizmete düzlük Türkiye’nin, emsal alınan aynı mutluluk haline geldiğini dile getirdi.

İktidarlarında önce adliyelerin, adalete yakışmayan mekanlardan oluştuğunu anlatım fail Bozdağ, bu alanda birlikte yetişkin yatırımların uygulamaya alındığını anlattı.

Türkiye genelinde yerel mimari dikkate alınarak eskimemiş türe saraylarının yapıldığını belirten Bozdağ, 2002’üstelik 78 olan hür adliye sayısının şu an 363’e, 2002’bile 569 bin metrekare olan adliyelerin tutkun alanlarının de 6 milyon metrekareye ulaştığını bildirdi.

“Nişane üzerine im kazandırıyoruz”

Türe Bakanı Bozdağ, “‘Ne yapıyorsunuz’ deniyor, biz geceli gündüzlü demeden çalışıyor, gelişigüzel ilimize, ilçemize, beldemize, köyümüze, ülkemizin dört bir yanına iz üzerine ürün kazandırıyoruz.” diye konuştu.

Bilge ve müddeiumumi, havari personel ile murafaa sayısının artırıldığına işaret eden Bozdağ, mazbata katiplerinin mahkemelerde dönüşümlü kendisine çalıştığı dönemin kapandığını vurguladı.

Ulusal Hâkimiyet Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP) 52 kurumla entegrasyonunun sağlandığını anlatan Bozdağ, bunun yargılamaların hızlandırılmasına neden olduğunu söyledi.

Bilgili ve savcıların dolgunca yetiştirilmesi konusunda dahi cesim düzenlemelerin uygulamaya alındığını nâkil Bozdağ, birinci sınıfa ayrılacak bilgili ve savcılar için arz beş altı üç yol meslek içi eğitime iltihak şartının getirildiğini anımsattı.

“1500 hakim ve müddeiumumi adayı alınacak”

Bekir Bozdağ, 1 Familya 2023’ten itibaren bilge ve müddeiumumi adaylığı kaldırılarak hakim ve müddeiumumi yardımcılığının uygulanmaya başlanacağını bildirdi. Bu aplikasyon başlamadan evvel 26-27 Kasım’birlikte son bilge ve müddeiumumi adayı sınavının yapılacağını dile getiren Bozdağ, bu sınavla 1500 hakim ve savcı adayının alınacağını kaydetti.

İstinaf mahkemelerine müteveccih değerlendirmelerde dahi mevcut Bozdağ, 20 Eylül’üstelik Ankara’dahi istinafa geçişin 6’ncı yılının ele alınacağını anlatım etti.

Doğruluk Bakanı Bozdağ, şöyle konuştu:

“‘İstinaf yargıyı uzatıyor’ şeklinde yapılan eleştirilerin tek dayanağı yoktur. Elimizdeki veriler, yargılamayı uzatan değil, yargılamayı hızlandıran aynı imkan olduğunu ortaya koyuyor, tıpkısı ikinci derece anlık olduğunu ortaya koyuyor. Tığ bunu geliştirecek, istinafın daha hareketli, etkin şekilde faaliyette bulunması üzere bakir adımlar atacağımızı tefhim etmek isterim.”

Bozdağ, konuşmasının peşi sıra Bartın Adalet Sarayı’nın açılışını yaptı.

Programa, Ilbay Nurtaç Aslan, YANLIŞSIZ Öğür Grup Başkanvekili ve Bartın Saylav Yılmaz Tunç, Hak Vekil Yardımcıları Yakup Moğul ve Hasan Yılmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmayan, Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Üs, vekâlet bürokratları ve hüküm mensupları katıldı.

(Bitti)Share: