Hakkari domestik: Sürgünden 62 sene bilahare ata toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 sene sonradan ağababa toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası çarkıt İl Can Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Yararlı Kaya, aradan geçen 62 sene sonraları ata toprağı Hakkari’yi müzakere etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Nüfus Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Nafi Kayaç, aradan 62 sene sonra ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken henüz 8 yaşında olan Yararlı Kayaç, kentte canlı akrabaları ile hasret giderdikten sonra atalarına ilişkin Meydan Medresesi ve aile mezarlıklarını müzakere ederek yakarış etti. 1960 darbesinde pattadak benzeri kararla merhum babası İhsan Kaya, Zeki Çıpa, Mehmet Okkalı ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile ayrımsız şita günü memleketlerinden çımbar edildiklerini anımsatan Yararlı Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O periyot meşbu ve otobüste bulunmayan. Fakat merhum Salih Güzel’in motorin kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 sene kaldıktan sonradan Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene bilahare Antalya’ya nasıp oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Daha bilahare tayinimiz Hatay’a imdi. Orada bile 3 sene kaldık. en son aktarım Burdur’a artık. Bundan Sonra babam yaşlanmıştı. Emekli olana büyüklüğünde de bu illerde nüfus müdürü yerine bakım yaptı. Babam çok anaç biriydi. İnanılmaz bir ahali yazısı vardı. Dizge yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Harbi Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 yıl evvel 105 yaşında memat etti. Allah yağmur eylesin” dedi.

Antalya’üstelik canlı Kaya, Antalya’de evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonradan Türk Çekicilik Yollarında çalıştım. Şu an emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan çevre Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan bilahare Hakkari’ye gelerek akrabalarımı ülfet ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Bağımlı biz buradan ayrıldığımızda medreselerimiz tağyir olmuştu. Şehir ağız ağıza yerey evlerle doluydu. Amma deminden apartmanlarla meşbu bire bir site görüyorum. Üniversitemiz sayesinde medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız himaye altına alınmış. Amma gördüğüm kadarıyla bu yeterli değil. Mezarlıklarımız bakımsız mevdu. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin umum atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte dallı güllü kuzeni Eksiksizlik Kayaç’nın eşlik ettiği Yararlı Kayaç, en üst dedesi Şeyh Muhammed Yakın Efendinin mezarını birlikte ülfet ederek dua etti.

Share: