Hakkari haberi… Sürgünden 62 yıl sonra ağababa toprağı Hakkari’ye geldi

Hakkari’de 1960 yılında babası bozuk İl Koca Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Nafi Kayaç, aradan geçen 62 yıl sonraları ata toprağı Hakkari’yi ziyaret etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Özlük Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Nafi Kayaç, aradan 62 yıl sonraları ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken henüz 8 yaşında olan Yararlı Kaya, kentte ateş parçası akrabaları ile hasret giderdikten sonradan atalarına ilgilendiren Düz Medresesi ve familya mezarlıklarını müzakere ederek yakarış etti.

1960 darbesinde apansız tıpkı kararla rahmetli babası İhsan Kaya, Zeki Çıpa, Mehmet Bati ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile tıpkısı kış haset memleketlerinden cımbar edildiklerini anımsatan Nafi Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O dönüş dolmuş ve otobüste bulunmayan. Fakat merhum Salih Güzel’in süt kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 sene kaldıktan sonradan Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene sonradan Antalya’ya atama oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Elan sonra tayinimiz Hatay’a imdi. Orada da 3 yıl kaldık. en üst aktarım Burdur’a bundan sonra. Artık babam yaşlanmıştı. Zor olana kadar dahi bu illerde nüfus müdürü namına bakım yaptı. Babam çokça iri biriydi. İnanılmaz bire bir el yazısı vardı. Bütün yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Haklı Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 sene önce 105 yaşında vefat etti. Tanrı yağmur eylesin” dedi.

Antalya’üstelik etkili Kaya, Antalya’bile evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden bilahare Türk Gelgel Yollarında çalıştım. Şu an emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan kontekst Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonra Hakkari’ye gelerek akrabalarımı konuşma ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz bozma olmuştu. Kent tamamen arazi evlerle doluydu. Amma demin apartmanlarla meşgul tıpkısı şehir görüyorum. Üniversitemiz yardımıyla medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız esirgeme altına alınmış. Ama gördüğüm kadarıyla bu tam değil. Mezarlıklarımız bakılmamış mevdu. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin ahali atması gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Kentte faal kuzeni Eksiksizlik Kayaç’nın zevcelik ettiği Yararlı Kayaç, en son dedesi Şeyh Muhammed Hak Efendinin mezarını üstelik konuşma ederek yakarış etti. – HAKKARİ

Share: