Hakkari yerel haberi | Hakkari’deki Machor Yackhos Kilisesi’nin turizme kazandırılması amaçlanıyor

Hakkari’deki Machor Yackhos Kilisesi’nin turizme kazandırılması amaçlanıyor

HAKKARİ – Hakkari’nin Kırıkdağ köyünde bulunan bin 700 yıllık Machor Yackhos Kilisesi’ne ilgilendiren kalıntılarının turizme kazandırılması hedefleniyor.

Hakkari il merkezine 30 kilometre uzaklıkta mevcut Kırıkdağ köyündeki Machor Yackhos Kilisesinin, Süryanilerce zihinsel engellilerin onma bulduğu düz olduğuna inanılıyor. ‘Deliler Kilisesi’ kendisine da bildik kilisenin kalıntılarını görüşme eden İstanbul Eder Has Üniversitesi Öğretim Yardımcısı Nicholas Al-Jeloo, tıkır kurup kiliseyi inanç turizmine kazandırmak üzere himmet başlatacaklarını söyledi.

Nicholas Hıyanet-Jeloo, atalarının Kırıkdağ köyünden Irak’a, oradan dahi Avustralya’ya yerleştiğini rapor ederek “Kilise üzerine köylülerle ayrımsız araya gelip gizemi ve önemini anlattım. Ego bu bölgenin tarihini, kiliselerini, bozuk karye isimlerini biliyorum. Bu bölgeden kafile etmiş Asuri ve Süryani tıpkısı ailenin çocuğu namına Hakkari bizim üzere çok cesim. Burada 20 çıngı kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin onarımı amacıyla Türkiye’de zinde Asuri ve Süryanilerden tıpkısı tıngır kurmayı düşünüyoruz. Kültür varlıklarımızı yaşatmak yerine böyle bir çalışmamız olacak” dedi.

Share: