Hareket bölgesindeki 4 memleket ve ilçelerinde bazı sınavların yapılmamasına değişmeyen verildi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Küçümseme Şanlı Ersoy, ” Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimiz ile bu illere merbut ilçelerimizde MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının yapılmamasına karar verdik” dedi.

Hareket bölgesindeki illerde durumunda inceleme yapan ÖSYM Başkanlığı, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde yapılan tetkikat sonucu MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının bu illerde yapılamayacağına Yönetim Kurulu yerine karar verdi.

Alınan karar ile ilgili açıklama fail ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Küçümseme Ali Ersoy, “Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerimizde incelemelerde bulunduk. Sarsıntı Bölgesi mülk ve ilçelerindeki yetkililerle yaptığımız toplantılar ve bölgedeki durumunda tetkikat sonrasında Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimiz ile bu illere merbut ilçelerimizde MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının yapılmamasına karar verdik” dedi.

Ersoy, “Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya imtihan merkezlerinde sınava kabul etmek için tercihte bulunan adaylarımız; MSÜ sınavı için 1-6 Mart 2023 tarihleri beyninde, YÖKDİL/1 sınavı için 2-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YDS/1 sınavı amacıyla 8-9 Mart 2023 tarihleri ortada, TUS/1 sınavı üzere 1-8 Mart 2023 tarihleri beyninde geç başvuru yapabilecektir. Bu illerde sınavların yapılamaması nedeniyle; henüz önce bu illeri sınav merkezi olarak seçen adaylarımız, imtihan merkezlerini fark etmek zorunda olup Türkiye’deki farklı merkezlerden istediklerini sınav merkezi yerine seçebilecekler” diye niteleyerek konuştu.

Sağlıklı sınav uygulamaları yapmaya mücahede ettiklerini kaydeden Ersoy, önceliklerinin sınav adayları ve görevlilerinin güvenliği olduğunu, bölgede yaşayanların mağduriyet yaşamaması üzere mücahede gösterdiklerini anlatım etti.

Öte yandan bu 4 sınava başvuran adaylar, ÖSYM namzet işlemleri sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) ve cıvıl cıvıl uygulamasından sınav merkezi tercihlerini yenileyebilecekler.

Adaylar, sınavlarla ilgili başkalık ve düzenlemeleri ÖSYM web sitesinden izlem edebilecek. – ANKARA

Share: