Hatır başkenti Bitlis kara hasret kaldı

Us başkenti Bitlis karaca özlem kaldı

BİTLİS Türkiye’nin sunu çok kar yağışı düzlük kentlerinden biri olan Bitlis’te sonuç yılların yeryüzü kurak kışı yaşanıyor.

‘Karın Başkenti’ namına tanıdık Bitlis ve ilçelerinde henüz beklenen kar yağışı gerçekleşmedi. Seçkin yıl aile ayında çetin kar yağışı zımnında ulaşımın tevakkuf noktasına geldiği Bitlis ve ilçelerinde, sonuç dönemlerin sunu yağışsız ve yağışsız kışı yaşanıyor. Kar yağışının aksine albeni sıcaklığının zaman normallerinin üstünde seyrettiği kentte vatandaşlar, güneşli havanın tadını çıkarıyor.

“Yazdan kalma zaman yaşanıyor”

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde kıpırdak Atakan Olcay ünlü yurttaş, ilk kez karı ayında gömlekle dolaştığını belirterek, “Yazdan kalma çevrim kabilinden, gömlekle geziyoruz. Güzeşte yıllarda kar yağışı zımnında aksiyon yerlerimizi açamaz durumdayken deminden gayet evire çevire tıpkı baharat havası yaşıyoruz. Gömlekle geziyoruz, kazak birlikte giymeye icap duymuyoruz. Herkes dışarda geziyor. Bu duruma bizler dahi şaşkınız. Us hangi ahit yağacağını Cenabıhak bilir ama bizler beyin yağmasını bekliyoruz. Bitlis, karın başkenti olmasına rağmen hiçbir yerde kar yok. Sadece Nemrut ve Süphan Dağında kar var. Amma özge yerlerde hiç kar yok” dedi. İlk kez böyle tıpkı mevsimle karşılaştığını nâkil Melik Gözel isimli yurttaş ise, “Karı ayındayız, halen kar namevcut. Çok yıldır ilk kez hakeza aynı mevsim yaşadık. Temas mevsimin ayrı bire bir güzelliği var. Kar yağışı bu mevsimi güzelleştiriyordu. Amma kar yağmadı halen mont giymeden gezebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çiftçileri print eyyam bekliyor”

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde ikamet eden Mehmet Rafi Karabalık isimli vatandaş üstelik yaşanan bu kuraklıktan çiftçilerin menfi yönde etkileneceğine dikkat çekerek, “Bu yıl Adilcevaz’de de kuraklık yaşanıyor. Oysa eski yıllarda çok kar yağardı. Bu kuraklığın devam etmesi durumunda çiftçilerimizi print eyyam bekliyor. İnşallah yağış bekliyoruz. İnşallah ileriki aylarda yağmur biraz fazla düşer dahi kuraklık telafi edilir” diyerek konuştu.

İnsanlar sahile akış etti

Bitlis merkezden sonra en haddinden fazla kar yağışının olduğu Tatvan’da güneşli havayı vesile bilen vatandaşlar sahile atak etti. Seçme hangi büyüklüğünde güneşli havanın tadını çıkarsalar de tek temennilerinin kar yağışının aynı dakika önce yağması olduğunu belirten Galebe Demir isimli vatandaş bile, “Mağrip taraflarında kar yağması ve doğu tarafında ise bibi yağmaması çok yabansı. Sabık sene on metreye andıran kar yağmıştı. Bu yıl site merkezinde kar göremedik. Bu haddinden fazla yabansı ve haddinden fazla şaşırtıcı” ifadelerine vadi verdi.

İklim değişikliğinin yıllar gittikçe etkisini göstermeye başladığını ifade eden Enes Maral dahi, “Alelhusus Van Gölü suyunun çekilmesiyle kendini gösterdi. Bizim memleketin sunu şişman verimi, şita mevsiminde kar yağışı ve ilkbaharda üstelik baran yağışı ile gelişigüzel suların akmasıydı. Ama bunlar anbean azalıyor. hava şartları tıpkısı haftaya büyüklüğünde kar yağışının olmayacağını adisyon ettiklerini söylüyor. Yani bu incitici tıpkısı genişlik” şeklinde konuştu.

Share: