Hayme Temel 741. kat anıldı

Hayme Ana 741. misil anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine mecbur Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Esas’yı Yâd ve Barhana Şenlikleri kısık katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana (Şevket Esas), 741. misil düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Ali Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Yerli Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, YANLIŞSIZ Tümen Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Bati Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Şanlı Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Alim Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi merasim öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan merasim, Kur’an-ı Bonkör tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Mualla Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’bile Zübeyde Bayan, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’bile Şerife Abla, Erzurum’birlikte Mader Karı, Malatya’üstelik Songül Ilçebay, Gölbaşı’nda Demet Sezen, Çorum’da Aybüke sarıklı, Diyarbakır’dahi çağa nöbeti markajcı bıçkın analardır. Hayme Anne’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, tıpkı alay karşılar sizi. O sözde Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça henüz şişman işlemler düzenlemek için kendinde güç bulacaktır’ der. Bugün burada tıpkısı arada oluşumuzun sebebi üstelik aha bu duygu ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, agâh, anlar ve buna göre aynı duruş ve egemenlik gösterebilirsek geleceğimizi da güvenle düz yazı ederiz. Bu sene burada Hayme Asıl’yı 741. kez anarken Domaniç’in birlikte düşman işgalinden kurtuluşunun bile 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Esas’nın aynı zamanda devletin bekası adına sunulan emeğin sunma muhteşem örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız infisah noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e büyüklüğünde esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o ali mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek tür olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e vatan kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve kibar gönlü kadınlarımıza esin ergin, asırlar bilahare bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan aynı ufuktur o, iman ile idealini var fail, inanç ile tarihi rahat eden tıpkısı kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, tayf düz Domaniç halk bilimi gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam eden şölen, Söğüt’e temsili kafile yürüyüşü ile akıbet buldu.Share: