HİDROSEFALİ HASTASI DEPREMZEDE BEBEK, ANTALYA’DA AMELİYAT EDİLDİ

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde Hatay’da evsiz küsurat ailenin hidrosefali ve meningomyelosel hastası kızı 2,5 mahiye Alzade Görgüsüz, enfeksiyon kaptı. Antalya’ya getirilen bebek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 2 muvaffakiyetli faaliyetler geçirdi. Bebeğine şant takılıp, işler edildiğini belirten Kaynak Dağlı, Taburcu olduktan sonraları bebeğim amacıyla henüz temiz, elan dimdik tıpkı ortama ihtiyacımız var dedi.

Antakya ilçesinde oturan Bulak-Adnan Görgüsüz çiftinin 3’üncü çocuğu Alzade bebek, 2,5 kamer geçmiş hidrosefali ve meningomyelosel (müstesna omurga) hastası adına dünyaya geldi. Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Araştırı ve Uygulama Hastanesi’nde evvel ameliyatını olan Alzade süt kuzusu, bir süre sonraları taburcu edildi. Doktor kontrolüne 3 dönüş kala, Kahramanmaraş merkezli depremlerde evsiz kalan ailenin bebeği enfeksiyon kaptı.

YARDIM İSTEDİLER, BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Esenlik Bakanlığı, ailenin sosyal medyadaki çağrısının peşi sıra harekete geçti. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’hangi sevki gerçekleşen Alzade Dağlı’ya hidrosefali hastalığı dolayısıyla şant takıldı, antrparantez operasyon edildi. Görgüsüz ailesi ise Akdeniz Üniversitesi misafirhanesine yerleştirildi.

Pınar Dağlı, kızına hidrosefali hastası olarak doğduğu üzere Hatay’da şant takıldığını belirterek, Şant balaban olduğu amacıyla çıkartmak zorunda kaldılar. O sırada bebeğim taburcu edildi. Kontrolden 3 dönem geçmiş hareket oldu. Depreme yakalandığımız için çadırda kesilmek zorunda kaldık. Zira herhangi bir vadi yıkılmış durumdaydı. Sağ olsun Keyif Bakanlığı apotr oldu, acilen Akdeniz Üniversitesi’hangi geldik. Çocuğumu gecesinde ameliyata aldılar. Çok koruyucu oldular. Aheste bakımda kaldı. Deminden de servise çıkarıldı dedi.

Alzade bebeğe şant takılıp, ameliyat edildiğini belirten Görgüsüz, Taburcu olduktan sonradan bebeğim üzere henüz hijyenik, henüz dosdoğru benzeri ortama ihtiyacımız var. Bunun için ne yapacağımızı bilmiyoruz diye niteleyerek konuştu.

2 HAFTA SONRA TABURCU EDİLECEK

Bebeği hastanedeki odasında mülakat fail Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, hem ailesinden hem de doktorlardan bilgelik aldı. Prof. Dr. Özkan, Alzade’nin hidrosefali zımnında tedavisi gerekiyordu. Sağlık Bakanlığı ve içtimai medya yoluyla bize ulaştılar. Hızlı Hızlı bebeği kabul ettik. Hidrosefali ve meningomyelosel açısından tedavileri yapıldı. İlk tedavileri Hatay’da kalburüstü tıpkısı operasyonla gerçekleşmiş ancak o koşullar dolayısıyla enfeksiyonu ortaya çıktı. Şu an takibinde etki yok ifadelerini kullandı.

Dağlı ailesini mihman ettiklerini aktaran Prof. Dr. Özkan, Alzade bebeğin bundan sonraki süreçte Hatay’da afiyet şartlarına makul daha özel benzeri konteynere ihtiyacı var. Yetkililerle iletişime geçebiliriz. 2 hafta bilahare değme öz uğrunda giderse taburcu olanaklı. Buradaki arz eke şey; gittiği yerde dosdoğru tıpkısı ortama erbap olması diye niteleyerek konuştu.

Share: